چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

مانند بسیاری از زمینه‌های جدید سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران بالقوه در زمینهٔ رمز ارزها نیز در برخورد با این اکوسیستم جدید، سؤال‌های زیادی مطرح کرده‌اند. در چند سال گذشته، رمز ارزها بسیار مشهور شده‌اند، اما شهرت رمز ارزها همواره با دروغ‌ها، افسانه‌ها و شایعات همراه بوده است. در ادامه به برخی از افسانه‌های مشهور دربارهٔ رمز ارزها می‌پردازیم و میزان صحت آنها را بررسی می‌کنیم.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

1. رمز ارزها اساساً برای فعالیت‌های غیرقانونی می‌باشند!

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

یکی از قدیمی‌ترین و معمول‌ترین افسانه‌ها دربارهٔ رمز ارزها این است که از این نوع ارزها بیشتر برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود. اگرچه نمی‌توان استفاده از رمز ارزها را در فعالیت‌های مجرمانه انکار کرد، اما این مجرمان، پول‌های سنتی را نیز در راستای اهداف شوم خود استفاده می‌کنند و برای آنها فرقی نمی‌کند. یکی از دلایلی که به این افسانه دامن زده است، ناشناس بودن فعالیت‌ها در اکوسیستم رمز ارزها می‌باشد که جزء جدانشدنی دنیای رمز ارزها می‌باشد. بیت کوین به‌عنوان اولین رمز ارز، شهرت زیادی در بازارهای سیاه مانند وب‌سایت Silk Road به‌دست آورد. اگرچه ناشناس بودن فعالیت‌ها در دنیای رمز ارزها ممکن است برای تبهکاران جذاب باشد، باید توجه کرد که فقط این‌گونه نقل‌وانتقال‌ها هستند که غیرقانونی می‌باشند و نه خود رمز ارزها. خلافکارها برای انجام فعالیت‌های خود از پول‌های سنتی نیز استفاده می‌کنند اما کسی خود این پول‌های سنتی را عامل خلاف نمی‌داند.

2. رمز ارزها هیچ ارزشی ندارند!

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

دسته‌بندی رمز ارزها کار بسیار سختی است. در ایالات متحده آمریکا، سازمان دولتی IRS که وظیفهٔ خدمات درآمد حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا را برعهده دارد، برای تعیین میزان مالیات رمز ارزها، چندین سال برای دسته‌بندی آنها وقت صرف کرده است. سرمایه‌گذاران به‌خوبی نمی‌دانند چگونه باید مالیات دارایی‌های خود را حساب و پرداخت کنند و یا از آنها در تراکنش‌های روزانه استفاده کنند. مطمئناً این موارد در شکل گرفتن این ذهنیت که رمز ارزها یک ایده و اختراع زودگذر هستند و به‌زودی نابود خواهند شد، مؤثر بوده است. اما در عمل، نه تنها شهرت رمز ارزها به‌طور کلی در حال افزایش بوده است، بلکه نحوهٔ عملکرد و سازماندهی آنها به‌صورتی است که وقوع این موارد را حداقل می‌کند. درست مانند سایر انواع پول‌ها، رمز ارزها در خرید کالا و خدمات به کار می‌روند و استفاده از آنها رو به افزایش می‌باشد. علاوه بر این، برخی هم از ویژگی دیگر این نوع ارزها استفاده می‌کنند و با خرید و نگه‌داشتِ رمز ارزها به‌دنبال حفظ ارزش دارایی و گاهاً کسب سود می‌باشند.

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

3. رمز ارزها امن نیستند!

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

با افزایش شهرت و محبوبیت رمز ارزها، چندین کلاه‌برداری و دزدی در اکوسیستم رمز ارزها رخ داده است که در بین مردم این ذهنیت را ایجاد کرده که رمز ارزها ایمن نیستند. باید توجه داشت که در بسیاری از موارد، صرافی‌های رمز ارزها هدف اصلی حملات بوده‌اند و نه خود رمز ارزها. در دیگر موارد، هکرها از نقایص والت‌ها و سایر جنبه‌های اکوسیستم رمز ارزها برای پیشبرد اهداف شوم خود بهره برده‌اند. سرمایه‌گذارانی که دربارهٔ امنیت دارایی‌های دیجیتال نگران هستند، باید آگاه باشند که مانند بسیاری از دارایی‌های دیگر، خطراتی مانند هک، دزدی و کلاهبرداری در کمین داراریی‌های دیجیتال نیز می‌باشد اما با گذشت زمان، روش‌های متعددی برای افزایش امنیت دارایی‌های دیجیتال ایجاد شده است. علاوه بر این، بسیاری از دولت‌ها و سایر مؤسسات دولتی به تکنولوژی بلاک چین علاقه‌مند شده‌اند، یکی از دلایلی که این سازمان‌ها و نهادها به تکنولوژی بلاک چین روی آورده‌اند ایمنی بالا و پتانسیل‌های متعدد این تکنولوژی می‌باشد.

چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟

4. رمز ارزها تأثیر مخربی روی محیط زیست می‌گذارند!

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

نگرانی‌های محیط زیستی در استفاده از رمز ارزها شاید کمی عجیب به‌نظر برسد. با افزایش محبوبیت رمز ارزها، فعالیت ماینرها نیز در سراسر دنیا افزایش یافته است. هر حلقه استخراج بیت کوین، به توان محاسباتی بالایی نیاز دارد و تجهیزات استخراج با انرژی الکتریکی کار می‌کند. نکتهٔ مهم این است که اغلب، ارزش رمز ارزهای استخراج شده از هزینهٔ استخراج آنها بیشتر می‌باشد. به‌علاوه، بسیاری از رمزازها، مانند بیت کوین، تعداد کوین‌ها و توکن‌های قابل استخراج محدود می‌باشد. بعد از استخراج آخرین کوین یا توکن، ماینرها دیگر برای آنها رقابت نخواهند کرد و توان محاسباتی بالایی نیاز نمی‌باشد و در نتیجه انرژی مصرفی تجهیزات استخراج به‌شدت کاهش خواهد یافت.

بعد از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین چه خواهد شد؟

5. رمز ارزها یک کلاهبرداری می‌باشند!

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

سرمایه‌گذاران در مورد کلاه‌برداری‌های احتمالی در اکوسیستم رمز ارزها باید بسیار با احتیاط عمل کنند. تعداد زیادی از عرضه اولیه کوین‌ها (ICO) با مقاصد کلاه‌برداری انجام شده‌اند اما سرمایه‌گذارارن هوشیار، در بازار رمز ارزها نیز مانند هر سرمایه‌گذاری دیگر با مقداری بدبینی و مقدار زیادی تحقیق و احتیاط عمل می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عرضه اولیه سکه می‌توانید از مطلب آموزشی «عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟» دیدن نمایید.

اگر سرمایه‌گذاران، وقت کافی برای تحقق و مطالعه دربارهٔ سرمایه‌گذاری خود صرف نکنند، ممکن است در دنیای اقتصاد سنتی هم گرفتار فعالیت‌های کلاه‌بردارانه و تقلب شوند. درست مانند اقتصاد سنتی، سرمایه‌گذاران در بازار رمز ارزها نیز باید به دقت موارد مشکوک را شناسایی و از آنها دوری کنند. اگرچه حذف کامل این فعالیت‌های تبهکارانه و تقلب‌ها غیرممکن است، اما می‌توان با تدابیری آنها را به‌شدت کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.