اوراق گواهی سپرده با نرخ 23درصد منتشر می‌شود – نسیم خبر

به گزارش نسیم خبر، سخنگوی بانک مرکزی از انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ 23 درصد خبر داد.
سخنگوی بانک مرکزی اعلام کرد: هیات عامل این بانک به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ ۲۳ درصد منتشر کنند که بخشنامه آن تا ساعتی دیگر به شبکه بانکی ابلاغ می‌شود.
مصطفی قمری‌وفا، در توییتی از انتشار اوراق گواهی سپرده عام با نرخ ۲۳ درصد خبر داد و نوشت: هیات عامل بانک مرکزی در مصوبه امروز خود به بانک‌ها اجازه داد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ ۲۳ درصد منتشر کنند.
وی افزود: بخشنامه مربوط به این مصوبه و جزییات آن تا ساعتی دیگر به شبکه بانکی ابلاغ و در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی هم منتشر می‌شود.
شرایط جدید خرید اوراق سکه و ارز
بر اساس مصوبه جدید بانک مرکزی اوراق سکه و گواهی ارزی که از بانک مرکزی دریافت شود فاقد مالیات خواهد بود.

تا پایان روز سه شنبه 29 آذرماه بیش از 7 میلیون ورقه اوراق سکه معادل 70 هزار سکه تمام بهار آزادی و بیش از 1 میلیون و 440 هزار دلار گواهی ارزی توسط متقاضیان خریداری شده است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در صورت مطالبه خریداران اوراق سکه و گواهی ارزی، امکان تحویل سکه و اسکناس ارز خریداری شده به مشتری در زمان سررسید درنظر گرفته شده است.
گفتنی است، اوراق سکه بانک مرکزی معاف از مالیات بوده و کلیـه اشخاص حقیقی می توانند حداکثـر معادل 100 سکه تمام بهـار آزادی طرح جدید و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بدون محدودیت، نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.
سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، 6 ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود و درصورت مطالبه مشتری، امکان تحویل سکه خریداری شده به مشتری درنظر گرفته شده است.
انتشار اوراق ارزی و شرایط آن
1‏‏‏- ناشر اوراق، بانک مرکزی از طریق بانک عامل می‌باشد.

2‏‏‏- اوراق با نام، صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی ایرانی بالاتر از 18 سال و تاریخ انتشار و سررسید آن به ترتیب 25‏‏/8‏‏/1401 و 25‏‏‏/11‏‏‏/1401 خواهد بود.
3‏‏‏- حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی به ترتيب معادل ريالي 1000 دلار و 4000 دلار است. ضمناً با توجه به محدودیت عرضه اسکناس کمتر از 100 دلار، مبالغ گواهی‎‌های مزبور مضاربی از معادل ریالی 100 دلار قابل عرضه و بازخرید خواهد بود.
4‏‏‏- پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار صرفاً به «ریال» خواهد بود.
5‏‏‏- بانک مرکزی به وکالت از خریداران اوراق، نسبت به تامین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق اقدام می‌نماید.
تبصره: اوراق توسط بانک عامل به نیابت از بانک مرکزی قابل بازخرید قبل از سررسید طبق بند (9) خواهد بود.
6‏‏‏- دارندگان اوراق در سررسید، می‌توانند یکی از روش‌های زیر را انتخاب نمایند:
الف) پرداخت حق‌الوکاله مذکور در تبصره ذیل این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک عامل
ب) تسویه نقدی (ریالی) که در این صورت حق‌الوکاله‌ای دریافت نخواهد شد.
تبصره: نرخ حق‌الوکاله معادل هفت درصد (7٪) مبلغ ریالی در زمان سررسید مذکور در بند (7) خواهد بود.
7‏‏‏- مبناي محاسبه براي تعيين مبلغ ریالی در زمان بازخرید، سررسید و انتشار اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی (اسکناس) است.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *