توکن های رمزگذاری شده چه هستند؟

توکن‌های رمزگذاری شده چه هستند؟

رمز ارز، آلت کوین و توکن‌های رمزگذاری شده در دنیای ارزهای مجازی غالباً به اشتباه به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اما رمز ارز در رأس آنها است و آلت کوین و توکن‌های رمزگذاری شده دو زیرمجموعهٔ آن هستند.

رمز ارز یک ارز استاندارد است که برای پرداخت یا دریافت وجه در بلاک چین استفاده می‌شود که محبوب‌ترین رمز ارز، بیت کوین می‌باشد.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

آلت کوین‌ها، ارزهای جایگزین گوناگونی هستند که پس از موفقیت گسترده‌ای که توسط بیت کوین به‌دست آمد، به بازار عرضه شدند. این واژه به‌معنی ارزهای جایگزین است، یعنی به غیر از بیت کوین. آنها به‌عنوان جایگزین‌های پیشرفتهٔ بیت کوین با ادعای غلبه بر برخی از نقاط ضعف بیت کوین، راه‌اندازی شدند. لایت کوین (Litecoin)، بیت کوین کَش (Bitcoin cash) نِیم کوین (Namecoin) و دوج کوین (Dogecoin) نمونه‌هایی از آلت کوین‌ها هستند. اگرچه هر کدام از آنها سطوحی از موفقیت را تجربه کرده‌اند، ولی هیچ‌کدام نتوانسته‌اند محبوبیتی مشابه بیت کوین به‌دست آورند.

ده رمز ارز برتر بعد از بیت کوین کدام‌اند؟

توکن‌های رمزگذاری شده نمایانگر یک دارایی قابل تعویض و معاملهٔ خاص یا سهام عام‌‌المنفعهٔ ایجاد شده روی یک عرضهٔ اولیهٔ سکه (ICO) هستند که اغلب در یک بلاک چین وجود دارد.

نکات کلیدی توکن‌های رمزگذاری شده

  • رمز ارزها، ارزهای دیجیتالی هستند که برای تسهیل کردن تراکنش (دریافت و پرداخت پول) در بلاک چین استفاده می‌شوند.
  • آلت کوین و توکن‌های رمزگذاری شده انواعی از رمز ارزها برای کارکردهای مختلف هستند.
  • توکن‌های رمزگذاری شده نوعی از رمز ارز هستند که نمایانگر یک دارایی یا استفادهٔ خاص هستند و در بلاک چین خود قرار دارند.
  • توکن‌های رمزگذاری شده که در عرضهٔ اولیهٔ سکه (ICO) به‌وجود می‌آیند، اغلب برای جمع‌آوری سرمایه برای فروش جمعی استفاده می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ICOهای موفق می‌توانید از مطلب آموزشی «موفق‌ترین ICOها در طول دوران مختلف‌ کدامند؟» دیدن نمایید.

درک توکن‌های رمزگذاری شده

توکن‌های رمزگذاری شده که به آنها Crypto asset (رمزارزش یا دارایی کریپتو) نیز گفته می‌شود، نوعی خاص از توکن‌های ارز مجازی هستند که در بلاک چین خود قرار گرفته‌اند و نمایندهٔ یک دارایی یا سهام عام‌‌المنفعه هستند. بیشتر اوقات از آنها برای جمع‌آوری سرمایه برای فروش جمعی استفاده می‌شوند اما می‌توانند به‌عنوان جایگزین چیزهای دیگر نیز استفاده شوند.

توکن های رمزگذاری شده چه هستند؟

برای مثال، می‌توانید یک توکن‌های رمزگذاری (مرجع) شده داشته باشید که نشان‌دهنده X امتیاز وفاداری مشتری به یک بلاک چین باشد که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای مدیریت چنین جزئیاتی استفاده می‌شود. توکن رمزگذاری شده دیگری نیز می‌تواند باشد که به صاحب توکن حق مشاهدهٔ 10 ساعت محتوای استریم شده را در یک بلاک چین اشتراک‌گذاری ویدئو می‌دهد. یک توکن رمزگذاری شده دیگر می‌تواند نمایندهٔ رمز ارزهای دیگر باشد، مانند اینکه یک توکن رمزگذاری شده معادل 15 بیت کوین در یک بلاک چین خاص باشد. چنین کریپتو توکن هایی بین اعضای یک بلاک چین قابل معامله و انتقال هستند.

در اصل، رمز ارز ها و آلت کوین‌ها، ارزهای مجازی خاصی هستند که بلاک چین اختصاصی خود را دارند و به‌عنوان وسیله‌ای برای انجام پرداخت‌های مجازی استفاده می‌شوند. از سوی دیگر، توکن‌های رمزگذاری شده در فوقِ یک بلاک چین کار می‌کنند که به‌عنوان وسیله‌ای برای ایجاد و اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند عمل می‌کند و آن توکن‌ها برای تسهیل معاملات استفاده می‌شوند.

بیت کوین برای تجارت بهتر است یا آلت کوین‌ها؟

توکن‌های رمزگذاری شده معمولاً در پروسهٔ استاندارد عرضهٔ اولیهٔ سکه (ICO) به گردش درمی‌آیند و تولید، توزیع و فروخته می‌شوند که شامل فرایند جذب جمعی سرمایه برای تهیهٔ بودجهٔ توسعهٔ پروژه است.

این رمزارزش‌ها معمولاً به‌عنوان واحدهای معامله در بلاک چین‌ها به‌کار می‌روند که با استفاده از الگوهای استانداردی مانند شبکه اتریوم (Ethereum) ایجاد می‌شوند که به کاربر امکان ایجاد توکن را می‌دهد. چنین بلاک چین‌هایی براساس قراردادهای هوشمند یا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند، جایی که کدِ قابل برنامه‌نویسی و خودکار برای انجام و مدیریت معاملات مختلفی که در بلاک چین اتفاق می‌افتد، استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رمزارزش‌ها می‌توانید از مطلب آموزشی «چرا مدیریت رمزارزش‌ها اهمیت ویژه‌ای خواهند یافت؟» دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.