چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟

چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟

اگرچه صنعت رمز ارزها تنها چند سالی است که توجهات را به خود جلب کرده‌اند، عدهٔ زیادی با مفاهیم و جزئیات مربوط به این صنعت آشنایی دارند. هر فرد یا هر صرافی که در حوزهٔ رمز ارزها فعالیت می‌کند می‌تواند مورد اهدف شوم مانند دزدی و هک قرار گیرد. نتیجهٔ این فعالیت‌های خلاف به‌سرقت رفتن مقدار قابل‌توجهی رمز ارز می‌باشد. هکرها بعد از حمله، در فضای اینترنت ناپدید می‌شوند و دستیابی به آنها تقریباً محال است. این هکرها مقدار زیادی از دارایی‌های دیجیتال را به‌سرقت می‌برند که بازگرداندن این دارایی‌ها نیز غیرممکن است.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارزها ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

داستان‌های زیادی دربارهٔ سرقت و هک در دنیای رمز ارزها وجود دارد و هر روز هم موارد جدیدی به آنها اضافه می‌شود و همین موضوع باعث شده بعضی سرمایه‌گذاران از ورود به دنیای رمز ارزها امتناع کنند. در حقیقت، در حالی که اکوسیستم رمز ارزها با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش و تغییر است، روش‌های سرقت و هکی که برای دزدی توکن‌ها و کوین‌ها استفاده می‌شود نیز در حال به‌روز شدن می‌باشند. به هر حال، سرمایه‌گذاران هوشیار می‌توانند با تدابیر پیشگیرانه از دارایی‌های دیجیتال خود محافظت کنند.

شکارچیان رمز ارزها چه کسانی هستند و کارشان چیست؟

والت‌های بیت کوین کلید حل مشکل می‌باشند

خیلی از سرمایه‌گذاران رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم را از یک صرافی می‌خرند و آنها را در حساب کاربری خود در آن پلتفورم ذخیره می‌کنند. اگرچه صرافی‌های آنلاین رمز ارزها اقداماتی پیشگیرانه برای جلوگیری از دزدی انجام می‌دهند، اما این صرافی‌ها در برابر هک کاملاً خطرپذیر هستند. یکی از بهترین روش‌ها برای حفاظت از سرمایهٔ دیجیتال‌تان (مرجع) استفاده از یک والت امن می‌باشد. اگرچه هر روزه والت‌های جدیدی به بازار می‌آید، اما والت‌ها به دو نوع اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند، والت‌های نرم‌افزاری و والت‌های سخت‌افزاری.

 

والت‌های سخت‌افزاری بهترین و ایمن‌ترین راه ذخیره دارایی‌های دیجیتال می‌باشند. این والت‌های فیزیکی یا سرد، ظاهری شبیه فلش USB دارند و به‌عنوان محلی فیزیکی برای ذخیرهٔ توکن‌ها و کوین‌ها می‌باشند. هر والت یک کد اختصاصی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از آن کد والت را باز کند و به کوین‌ها و توکن‌های داخل آن دسترسی پیدا کند. اگرچه والت‌های سخت‌افزاری ایمنی خوبی در برابر هک شدن دارند، اما هنوز یک ریسک باقی است: اگر کد اختصاصی یا رمز والت را گم کنید، دستیابی به محتویات والت تقریباً غیرممکن خواهد بود. Keepkey، Ledger و Trezor از والت‌های سخت‌افزاری معروف می‌باشند.

چرا ذخیره بیت کوین در یک والت ایده خوبی نیست؟

انواع دیگر والت‌های بیت کوین

برای کسانی که علاقه‌ای به استفاده از والت‌های سخت‌افزاری برای ذخیرهٔ رمز ارزها ندارند، والت‌های آنلاین ایمنی وجود دارد. استفاده از این والت‌های آنلاین شبیه والت‌های سخت‌افزاری می‌باشد. به‌طور مشابه والت‌های آنلاین نیز یک کلید خصوصی دارند که قابل بازیابی نیست و صاحب این والت‌های آنلاین باید کلید خصوصی را در محل امنی نگهداری کند. برخی افراد روش‌های پیچیده‌ای را برای ذخیره این کلیدهای خصوصی به‌کار می‌برند. این افراد روش‌هایی مانند ذخیرهٔ این کدها در صندوق امانات بانک‌ها یا ذخیرهٔ آن‌ها به‌صورت رمزی داخل فایل‌های گرافیکی را به‌کار می‌برند. بعضی کاربران حتی اطلاعات ضروری را روی بدن خود تتو می‌کنند.

والت‌های کاغذی (paper wallets) نوع خاصی از والت‌های آنلاین می‌باشند. این نوع والت‌ها به‌وسیلهٔ پلتفورم‌های آنلاینی مثل BitAdress یا WalletGenerator تولید می‌شوند. این نرم‌افزارها آدرس‌های بیت کوین و کلیدهای خصوصی‌ای ایجاد می‌کنند که قابل پرینت می‌باشند. والت CryptoHex این فرآیند را یک قدم جلوتر بُرده و به جای پرینتِ اطلاعات ضروری روی تکه‌ای کاغذ، این اطلاعات را روی قطعه‌ای فلزی پرس می‌کند.

والت‌های دسکتاپ گزینه‌ای دیگر می‌باشند. این نوع والت‌ها به‌طور مستقیم به اینترنت متصل نمی‌باشند. اما ویروس‌هایی طراحی شده‌اند که اطلاعات این والت‌ها را بازیابی می‌کنند. بنابراین والت‌هایی که در بالا معرفی شدند ایمن‌تر از این نوع والت می‌باشند.

بهترین کیف پول‌ های بیت کوین در سال 2020 کدامند؟

صرافی‌های رمز ارزها

بسیاری از تراکنش‌های رمز ارزها در صرافی‌های فعال در این حوزه انجام می‌شوند. این پلتفورم‌ها از طریق اینترنت در دسترس می‌باشند و یا می‌توان از اپلیکیشن‌های این صرافی‌ها استفاده کرد. در این صرافی‌ها کاربران می‌توانند با استفاده از پول‌های سنتی یا سایر رمز ارزها به خریدوفروش بپردازند. کارشناسان حوزه امنیت رمز ارزها به دو دلیل اساسی مخالف نگهداری رمز ارزها در صرافی‌ها می‌باشند. اول اینکه اگر صرافی هک شود، شما ممکن است دارایی خود را از دست بدهید. و دوم اینکه، رمز ارزهای شما به‌صورت غیررسمی نزد صرافی در امانت می‌باشد و اگر به هر دلیلی فعالیت صرافی متوقف شود، پیگیری و گرفتن رمز ارزها از صرافی کار بسیار دشواری می‌باشد.

صرافی رمز ارز مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

اگرچه سرمایه‌گذارارن باهوش در اکوسیستم رمز ارزها معمولاً داراریی خود را بعد از انجام تراکنش از صرافی خارج می‌کنند، اما به هر حال برای مدت محدودی سرمایهٔ آنها داخل صرافی می‌باشد. به‌همین دلیل، سرمایه‌گذاران در حوزهٔ رمز ارزها در انتخاب صرافی بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. در بسیاری از موارد، رمز ارزهای مشهوری مانند بیت کوین، اتر و ریپل در صرافی‌های مختلف وجود دارند. این صرافی‌ها از نظر سطح امنیت با یکدیگر متفاوت هستند و سرمایه‌گذاران به‌همین خاطر باید وقت کافی برای پیدا کردن صرافی ایمن‌تر، صرف کنند. خرید و فروش رمز ارزهای جدید که شهرت زیادی ندارند در صرافی‌ها محدود می‌باشد. به هر حال، بهتر است از صرافی‌هایی که سطح ایمنی پایینی دارند اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.