راه‌اندازی خط کشتیرانی مستقیم میان ایران و برزیل – نسیم خبر

به گزارش نسیم خبر، مهدی ضیغمی، سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به برنامه‌های مدون این سازمان برای توسعه تجارت ایران و برزیل گفت: تجارت با برزیل اهمیت زیادی برای کشور دارد و تعدد برگزاری همایش‌های مختلف گویای این امر است.
وی ادامه داد: در مجموع تجارت با کشورهای آمریکای لاتین به علت بعد مسافت، لجستیک، نبود خط کشتیرانی، دسترسی مستقیم و مسایل مالی دشوار است و همین سبب شده تا بازرگانان کمتر به سمت این کشورها بروند.
ضیغمی تاکید کرد: اما سیاست سازمان توسعه تجارت افزایش گروه‌های کالایی صادراتی و همچنین بازار است و به همین علت برای ما تجارت با آمریکای لاتین اهمیت دارد.
وی با بیان اینکه صادرات به برزیل در مقابل واردات از این کشور شرایط مناسبی ندارد، افزود: حضور نداشتن ما در بازار برزیل به رقبا کمک کرده تا جای خود را در این بازار باز کنند. به همین منظور سازمان برنامه‌های خاصی را دنبال می‌کند که یکی از آنها اعزام رایزن بازرگانی به برزیل است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در برزیل انتخاب شده است و به‌زودی در سائوپائولو مستقر می شود گفت: این اولین رایزن بازرگانی کشور در آمریکای لاتین محسوب می‌شود و امیدواریم در کنار مرکز تجاری ما بتواند به توسعه تجارت با برزیل و کشورهای منطقه کمک کند.
وی همچنین از برنامه راه‌اندازی خط مستقیم کشتیرانی به برزیل خبر داد و گفت: برنامه جدی برای حمایت از حضور و شرکت در نمایشگاه های تخصصی برزیل داریم. این حمایت متفاوت از حمایتی خواهد بود که از حضور در نمایشگاه‌های کشورهایی می‌شود که حضور مستمر در آنها داریم.
حمایت ویژه از دانش‌بنیان‌ها
امیرحسین میرآبادی، رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه سیاست کشور حمایت از حضور شرکت‌های دانش بنیان در بازارهای جدید است گفت: هم‌افزایی مناسبی میان معاون علمی و وزارت صمت به‌خصوص سازمان توسعه تجارت شکل گرفته و بر این اساس توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان می‌شود.
وی گفت: در تجارت با برزیل نگاه ما تنها به یک کشور نیست بلکه برزیل را دروازه ورود به آمریکای لاتین می‌بینیم تا بتوانیم در بازار کشورهای همسایه نیز حاضر شویم.
پتروشیمی فراسرزمینی در برزیل
در ادامه این همایش غریبی، سفیر ایران در برزیل نیز به صورت ویدئو کنفرانس به ایراد سخنانی در خصوص نحوه ورود به بازار برزیل، ظرفیت‌های تجاری این کشور و بررسی قوانین و مقررات تجارت برزیل پرداخت.
]]>وی با بیان اینکه با توجه به برنامه‌های برزیل در توسعه پوشش شبکه بهداشت و درمان، حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه در برزیل مفید خواهد بود گفت: اقتصاد برزیل با تجارت محور شدن رشد کرده است. این کشور به دو قسمت تقسیم می‌شود یک قسمت صنعتی با زیرساخت‌های مناسب در جنوب است و قسمت دیگر در شمال دارای منابع معدنی غنی است که به اندازه جنوب پیشرفت نداشته است.

سفیر ایران در برزیل ادامه داد: چین توانسته در 23 سال گذشته تجارت خود با برزیل را از 3 میلیارد دلار به بیش از 170 میلیارد دلار برساند. برزیل توسعه بسیار خوبی در صنعت کشاورزی داشته و در یک سال تولیدات خود در بعضی اقلام را تا 30 میلیون تن افزایش داده است. همین توسعه کشاورزی نیاز به انواع کودهای شیمیایی را افزایش داده است.
وی افزود: با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در برزیل نیاز به خدمات فنی و مهندسی تا بیش از 100 میلیارد دلار در این کشور احساس می‌شود و فرصت بسیار مناسبی برای حضور شرکت‌های ایرانی در این پروژه‌هاست.
غریبی با بیان اینکه برزیل نقش مهمی در تامین مایحتاج و کالاهای اساسی ایران دارد ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که فاصله و مسافت مانعی برای تجارت 2 کشور نیست و حتی نرخ حمل‌ونقل کالا در برخی موارد از نرخ حمل‌ونقل کالا از روسیه نیز ارزان‌تر است.
وی با بیان اینکه هرچه برزیل پیشرفت می‌کند نیاز به مواد نفتی، مشتقات و تولیدات پتروشیمی نیز در این کشور افزایش می‌یابد گفت: آنچه از ورود به بازار برزیل اهمیت بیشتر دارد، حضور مداوم و حفظ این بازار است، اگر بازرگانی به طمع چند دلار بیشتر محصول خود را جای برزیل به کشور دیگر بفروشد، بازگشتش به بازار برزیل آسان نخواهد بود.
سفیر ایران در برزیل تاکید کرد: حضور در بازار برزیل دفعتی و دلالی نیست بلکه نیاز به برنامه‌ریزی دارد تا در بلندمدت به نتیجه برسد. در این مسیر بایستی از تجربیات بازرگانان دیگر استفاده کرد چرا که برزیل گستردگی و قوانین زیاد ایالتی دارد.
]]>

وی در پیشنهادی عنوان کرد: پیشنهاد ما این است که با توجه به فراوانی زمین در برزیل، به موضوع پتروشیمی فراسرزمینی فکر کنیم.
وی همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه تولیدکننده ما علاقمند به فروش در کارخانه با بندر است و خریدار برزیلی نیز علاقمند به خرید در بندر خود، باید بازرگانی پیدا شود و این ریسک را بکند که جنس را اینجا خریداری کرده و در بندر برزیل بفروشد. البته باید از این بازرگان در بازگشت ارز حمایت شود.
تجارت آزاد ایران و برزیل
در ادامه ناظری، مدیرکل روابط اقتصادی معاونت اقتصادی وزارت خارجه برزیل را یک شریک دیرینه در تجارت با ایران خواند و گفت: تجارت ایران با برزیل در حال تبدیل شدن به یک الگو در تجارت با کشورهای آمریکای لاتین است.
وی ضمن ابراز امیدواری به انعقاد توافق‌نامه‌های تجاری از جمله تجارت آزاد میان ایران و برزیل گفت: اقتصاد ایران و برزیل مکمل یکدیگر هستند و نیازهای یکدیگر را برطرف می کنند، ما از آنها تولیدات دامی و کشاورزی وارد می‌کنیم و در عوض آنها وارد کننده نفت و محصولات پتروشیمی هستند.
توافق با دو بانک برزیلی برای صدور موافقت‌نامه در تجارت ایران با برزیل
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل در سومین همایش فرصت‌های تجاری ایران و برزیل اظهار داشت: کشور برزیل بیش از 8 میلیارد دلار به کشورمان صادرات دارد اما در مقابل میزان صادرات ما به این کشور  جدای از مواد پتروشیمی از 200 میلیون دلار عبور نمی‌کند؛ در تلاش هستیم که وضعیت تراز تجاری را بهبود بخشیم.
وی افزود: بر اساس آمار رسمی میزان صادرات کالا از برزیل به ایران 4 تا 5 میلیارد دلار در نظر گرفته می‌شود اما باید توجه داشت که در این آمار ها به کالاهایی که به صورت واسطه‌ای از دیگر کشورها وارد می‌شود توجهی نمی‌شود زیرا در آمار گمرک دو کشور ثبت نمی‌شود.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل ادامه داد: با توجه به شرایط تحریمی برخی از صادرکنندگان و واردکنندگان بدون هماهنگی با سفارت و  اتاق بازرگانی به این کشور کالا صادر کرده‌اند اما پول خود را دریافت نکردند یا در ازای پول پرداختی کالا دریافت نکردند به طوری که موارد 5 میلیون دلاری و 10 میلیون دلاری را شاهد هستیم که با وجود پرداخت پول کالای خود را دریافت نکرده‌اند.
]]>وی تصریح کرد: برای تسهیل تجارت میان دو کشور و از طریق رایزنی‌های سفارت ایران در برزیل از تهاتر نیز برای نقل و انتقال پول استفاده می‌شود و در ازای صادرات موادی مانند پتروشیمی گوشت وارد می‌شود.
عامریان با اشاره به راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در برزیل تصریح کرد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته با دو بانک این کشور، ضمانت‌های لازم برای تبادل پول میان بازرگانان دو کشور از طرف مرکز تجاری صادر می‌کند و برای واردات نیز ضمانت‌هایی برای فروشنده برزیلی صادر می‌شود.
وی گفت: رقم کارمزدی که برای کارمزد انتقال پول پرداخت می‌شود در مواردی 4 تا 5 درصد است که امیدواریم با کمک سازمان توسعه تجارت و دیگر مسئولان دولتی بتوانیم آن را برطرف کرده و هزینه‌های اضافی پرداخت نکنیم.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل ادامه داد: در شرایطی که تراز تجاری به  شدت به نفع برزیل است باید این کشور برای صادرات کالاهای ایرانی به کشور خود حقوق ورودی کمتری دریافت کند که اما برای تحقق این امر نیازمند رایزنی‌های از طرف مقامات دولتی است که تا با امروز در این زمینه کم‌کاری‌های صورت گرفته است.
وی یاد آور شد که کالاهای ایران برای صادرات به برزیل در مواردی 130 تا 140 درصد حقوق گمرکی پرداخت می‌کند که رقم بالایی به حساب می‌آمد اگر میزان حقوق گمرکی برای ایران برداشته شود تا یک میلیارد دلار ظرفیت صادرات تنها در بخش فرش وجود دارد.
عامریان گفت: برزیل 2 میلیارد دلار فرش وارد می‌کند که عمده آن از هند و پاکستان است سهم تنها 20 میلیون دلار است.
وی با اشاره اینکه واردات محصولات پتروشیمی برای برزیل ضروری است گفت: برزیل از خریداران بزرگ کود شیمیایی در جهان است که در صورت توجه بیشتر می‌توان حجم بیشتری به این کشور صادرات داشت.
عامریان گفت: بستر سازی برای صادرات تجهیزات و کالاهای پزشکی در حال ایجاد است تا محصولات ایرانی در این بخش به برزیل صادر شود.
منبع: تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *