رمز ارز بیت کوین گلد چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای رمز ارز بیت کوین گلد

نمودار بیت کوین گلد

رمز ارز بیت کوین گلد یا BTG یکی از انواع رمز ارز منبع باز است که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ معرفی شد. Bitcoin Gold یک هارد فورک سخت از بیت کوین است که با تغییر در الگوریتم استخراج و تمرکززدایی، شرایط را برای افرادی که به استخراج رمز ارز علاقه دارند، بهتر کرده است.
معرفی رمز ارز بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)
رمز ارز Bitcoin Gold یک پروژه جامعه‌محور است که در سال ۲۰۱۷ با هدف تغییر مفهوم استخراج در بلاک‌چین بیت کوین راه‌اندازی شد. توسعه دهندگان این رمزارز معتقد بودند که فرایند استخراج بیت کوین بیش از اندازه متمرکز است و در واقع شرایط تماماً به نفع افرادی که سیستم‌های فوق قدرتمند برای استخراج دارند. در نتیجه وضعیتی ایجاد شد که شرکت‌های بزرگ شبکه بیت کوین را تحت کنترل داشتند، وضعیتی که هدف نهایی ارزهای غیرمتمرکز و همتا به همتا که بیت کوین برای آن ایجاد شده بود را تغییر داد!
به همین دلیل، بیت کوین گلد با هدف حمایت از مردم عادی ایجاد شد؛ بنابراین می‌توان گفت که رمز ارز Bitcoin Gold یک فورک و جایگزین بلاک‌چین بیت کوین است که برای برابرسازی شرایط استخراج رمزارز ایجاد شده است. هدف بیت کوین گلد ایجاد شبکه‌ای است که هر کس در هر کجای دنیا که باشد بتواند در فرایند استخراج با استفاده از سخت‌افزارهای معمول و در دسترس هم شرکت کند.
رمز ارز بیت کوین گلد به‌عنوان یکی از شاخه‌های بیت کوین ، شامل تاریخچه کامل تراکنش‌های بیت کوین تا تاریخ فورک است، شامل مقدار دقیق باقی‌مانده بیت کوین موجود در کیف پول. با این ‌وجود، بلاک‌چین اصلی بیت کوین و بلاک‌چین جدید بیت کوین گلد بعد از فورک به طور مستقل بدون تأثیرپذیری از هم، در حال تکامل هستند.
منظور از هارد فورک چیست؟
برای درک مفهوم هارد فورک، درک عملکرد سیستم بیت کوین بسیار مهم است. در شبکه بیت کوین، تراکنش‌های کاربران در یک بلاک جمع شده و یک معادله سخت ریاضی تبدیل می‌شوند. ماینرها، با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری قدرتمند، راهی برای حل این معادلات سخت و پیچیده پیدا می‌کنند.
زمانی که یک ماینر موفق به حل معادله شد، تراکنش تأیید شده و شبکه بیت کوین برای قدردانی از او، به او بیت کوین پاداش می‌دهد. اما سختی معادلات تنها به کسانی شانس پیروزی می‌دهد که از سخت‌افزارهای قدرتمند و البته گران‌قیمت استفاده کنند.
جک لیائو ، مدیرعامل LightningASIC که در زمینه فروش تجهیزات استخراج فعال است، از این مشکل به‌عنوان ایده اصلی معرفی رمز ارز بیت کوین گلد استفاده کرد. در واقع با ارائه یک قطعه کد جدید به نام fork، بلاک‌چین بیت کوین را تقسیم کرد؛ بنابراین هر زمان که بلاک‌چین اصلی بیت کوین تقسیم شده و از یک جایی به بعد با شبکه اصلی در ارتباط نباشد، اصطلاحاً یک هارد فورک اتفاق افتاده است.
تفاوت SHA-256 و Equihash چیست؟
تغییر اصلی که منجر به شکل‌گیری هارد فورک بیت کوین گلد شد، به انتخاب یک الگوریتم هش متفاوت که اثبات کار را برای ASICها دشوارتر می‌کند، مربوط می‌شود. در واقع در این الگوریتم جدید، به‌جای آنکه روی افزایش قدرت ASICها تمرکز شود، روی تامین حافظه لازم برای پردازش تمرکز شده است. ازآنجاکه ASICهای قدرتمند به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارند، محدودیت حافظه مانع از آن می‌شود که سهم زیادی از پاداش استخراج را به خود اختصاص دهند.
بلاک‌چین فعلی بیت کوین از یک الگوریتم هش موسوم به SHA-256 برای اثبات کار خود استفاده می‌کند. بنیان‌گذاران بیت کوین گلد در عوض از الگوریتم دیگری موسوم به Equihash استفاده می‌کنند.
Alex Biryukov و Dmitry Khovratovich ، الگوریتم Equihash را به‌عنوان یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC توسعه دادند و از آن برای رمزارز زی کش هم استفاده کردند.
استفاده از همین الگوریتم باعث می‌شود که تمرکززدایی بیشتری در فرایند استخراج بیت کوین رخ داده و تفاوت اصلی این دو رمزارز با یکدیگر باشد.
آیا رمز ارز بیت کوین گلد قانونی است؟
بیش از ۱۰۰ کشور BTG را به‌عنوان یک روش پرداخت جایگزین مناسب به رسمیت شناخته‌اند. بسیاری از دولت‌ها قوانین و سیاست‌هایی برای استفاده از ارزهای دیجیتالی وضع کرده‌اند. برخی دیگر هنوز در مورد اینکه ارزهای دیجیتال قانونی هستند یا نه اختلاف‌نظر دارند، اما سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را برای شهروندان بلامانع می‌دانند.
کشورهایی مانند نیوزلند، هلند اسرائیل ، بلغارستان ، سوئیس ، دانمارک و انگلستان استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را قانونی کرده‌اند. تفاوت شیوه برخورد کشورها با ارزهای دیجیتال به این دلیل است که این صنعت هنوز در حال بلوغ است. ایران از جمله کشورهایی است که استخراج ارزهای دیجیتال را تحت شرایطی خاص و سرمایه‌گذاری و خرید رمزارزها را بلامانع اعلام کرده است. این درحالی‌که هنوز زیرساختی برای استفاده از این پدیده نوین در کشور ایجاد نشده است.
رمز ارز بیت کوین Gold چگونه کار می‌ کند؟
Bitcoin Gold از پروتکل اثبات کار با هدف متعادل‌سازی قدرت محاسبات برای استخراج رمزارز، استفاده می‌کند. با استفاده از این شبکه جدید، هرچقدر که تلاش ماینرها برای استخراج بیشتر شود، احتمال اضافه‌کردن یک بلاک به بلاک‌های قبلی بیشتر می‌شود.
بیت کوین گلد از خیلی جهات از نسخه اصلی خود یعنی بیت کوین پیروی می‌کند، اما اصلی‌ترین تفاوت آنها مربوط به الگوریتم اثبات کار یعنی Equihash است. Equihash این اطمینان را به کاربران ارزهای دیجیتال می‌دهد که با استفاده از سخت‌افزارهای خاص، شانس موفقیتشان در استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر نمی‌شود؛ ایده‌ای که رمز ارز بیت کوین کش هم از آن استفاده می‌کند.
ویژگی های رمز ارز بیت کوین گلد

BTG به دنبال پیاده‌سازی شبکه segwit و lightning برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری است.
فرمت آدرس منحصربه‌فردی دارد.
اندازه بلاک (۱۱.۵۶ کیلوبایت -> حداکثر ۱ مگابایت)
بیت کوین گلد بر تمرکززدایی متمرکز است. با استفاده از الگوریتم منحصر به‌ فرد، سعی دارد از استخراج ارزهای دیجیتال تنها با تجهیزات خاص و گران‌قیمت، جلوگیری کند.
ازآنجاکه این رمز ارز از Bitcoin Core جدا شده است ، بیت کوین گلد به دنبال این است که با دیدگاه ساتوشی همراه شده و ثابت کند که ارز رمزنگاری شده باید غیرمتمرکز باشد.
از Equihash به‌عنوان الگوریتم اثبات کار در مقایسه با دیگر رمزارزها که از SHA256 استفاده می‌کنند، استفاده می‌کند.
بیت کوین گلد از الگوریتم تعدیل سختی به نام DigiShield استفاده می‌کند.
برای تمام معاملات و کیف پول‌های بیت کوین گلد از نام مستعار استفاده می‌شود. یعنی هویت واقعی صاحبان این رمز ارز هیچ‌وقت فاش نمی‌شود اما مالکان این رمز ارز می‌توانند ببیند که رمز ارز آنها از کجا آمده و به کجا می‌رود.
اگرچه مدت زمان زیادی از معرفی بیت کوین گلد نمی‌گذرد، اما تقریبا در تمام صرافی های رمز ارز امکان خرید و فروش آن وجود دارد.

تیم توسعه‌ دهنده  بیت کوین گلد
Bitcoin Gold Organization یک تیم بین‌المللی متشکل از بیش از ۲۰ نفر است با مهارت‌های منحصر به ‌فرد است. این شرکت در ابتدا توسط گروهی از شش بنیان‌گذار در تابستان ۲۰۱۷ به رهبری جک لیائو (Jack Liao) تأسیس شد. تصمیمات استراتژیک توسط هیئت‌مدیره گرفته می‌شود و سایر اعضای تیم و مشاوران پیشنهاداتی در خصوص بهبود روند عملکرد شبکه می‌دهند.

هانگ یین (توسعه‌دهنده اصلی ، بنیانگذار ، هیئت‌مدیره)
مارتین کووندژیف (مدیر اجرایی ، بنیانگذار ، هیئت‌مدیره)
فرانکو نیبلس جیمنو (طراح اصلی ، بنیانگذار ، هیئت‌مدیره)
Alejandro Regojo (مدیر پروژه ، بنیانگذار ، هیئت‌مدیره)
رابرت کوهنه (بنیانگذار ، هیئت‌مدیره)
ادوارد ایسکرا (مدیر ارتباطات ، هیئت‌مدیره)
گوستاوو دل ریو (هماهنگ کننده جامعه)
خوان گیلرمو سانچز (توسعه‌دهنده وب)
مارلون پلاتا (طراح)
ژه وانگ (مدیر اجرایی چین)
اسپاس ووتوف (توسعه‌دهنده)
جوزف گروم (پشتیبانی فنی)
Zhivko Kostadinov (پشتیبانی استخراج)

نحوه خرید بیت کوین گلد
یکی از عواملی که نشان‌دهنده موفقیت یک پروژه رمز ارز است، میزان در دسترس بودم رمزارز است. به‌عبارت‌دیگر هرچه که رمز ارز توسط صرافی‌های بیشتری پشتیبانی شود، شانس موفقیت و افزایش قیمت رمزارز هم بیشتر می‌شود. باتوجه‌ به اینکه رمز ارز بیت کوین گلد به ‌عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود، امکان خرید آن از طریق صرافی‌های مختلف چه ایرانی و چه خارجی وجود دارد.
از مارس ۲۰۱۸ ، بیت کوین گلد در صرافی‌های زیر به‌صورت لایو معامله می‌شود: Binance ، Bitfinex ، Bithumb ، HitBTC ، Uphold ، Changelly ، Cex.io ، YoBit ، Gate.io ، CoinSwitch و …
کیف پول رمز ارز بیت کوین گلد
برای انتخاب بهترین کیف پول رمز ارز بیت کوین گلد محدودیتی ندارید، چرا که تقریباً تمام کیف پول‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و تحت وب از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. در ادامه انواع کیف پول‌های موجود برای نگهداری و ذخیره رمزارز BTG را معرفی می‌کنیم:
کیف پول تحت وب
منظور از کیف پول‌های تحت وب، معمولاً کیف پول‌هایی است که توسط صرافی‌های آنلاین ارائه می‌شوند. کاربری این والت‌ها ساده است و از طریق دستگاه‌های مختلف هم قابل‌استفاده هستند. امنیت این کیف پول‌ها چندان تعریفی ندارند و استفاده از آنها تنها برای مقدار کمی رمز ارز و مدت‌زمان کوتاهی مناسب است.
کیف پول‌های موبایل
این کیف پول‌ها برای استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه طراحی شده‌اند. این کیف پول‌ها معمولاً امنیت داخلی خوبی دارند و با استفاده از رمزی که شما برای برنامه و گوشی همراهتان در نظر می‌گیرد، امن‌تر هم می‌شوند. بهترین این کیف پول‌ها عبارت هستند از:

Coinomi
Freewallet
Coinbase

کیف پول دسکتاپ
منظور از کیف پول‌های دسکتاپ، کیف پول‌هایی است که به‌صورت نرم‌افزاری و از طریق کامپیوتر یا لپ‌تاپ قابل‌ استفاده هستند. امنیت این کیف پول‌ها متوسط است و با استفاده از قابلیت‌های اضافی مانند احراز هویت دو مرحله‌ای می‌توان امنیت آنها را افزایش داد. برخی از بهترین نمونه‌های این کیف پول عبارت هستند از:

Atomic
Guarda
Exodus
Bitcoin Gold Core

کیف پول سخت‌افزاری
امن‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری شده، کیف پول‌های سخت افزاری هستند که به‌ صورت آفلاین کار کرده و هیچگاه به اینترنت متصل نمی‌شوند. بهترین نمونه‌های این نوع والت عبارت هستند از:

کیف پول Ledger Nano X و کیف پول Ledger Nano S از Ledger
کیف پول TREZOR One و کیف TREZOR مدل T از TREZOR

رقبای رمز ارز بیت کوین گلد
بیت کوین
بیت کوین اولین رمز ارز غیرمتمرکز است ، به این معنی که توسط یک مدیر یا یک بانک مرکزی کنترل نمی‌شود. شبکه بیت کوین همتا به همتا است و معاملات مستقیماً بین کاربران از طریق رمزنگاری بدون هیچ واسطه‌ای انجام می‌شود.
بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
بیت کوین کش (Bcash) یکی از شاخه‌های بیت کوین است که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ ، بیت کوین کش به Bitcoin Cash و Bitcoin SV تقسیم شد. بیت کوین کش با فراهم‌کردن شرایط انجام تراکنش‌های رمز ارز با هزینه بسیار کم، قصد دارد در آینده توجه کسب‌ وکارهای آنلاین را به خود جلب کرده و اولین انتخاب برای انجام تراکنش‌های مالی بزرگ باشد.
بیت کوین اس وی (Bitcoin SV)
Bitcoin SV (یا Bitcoin Satoshi Vision) یکی دیگر از هارد فورک‌های بیت کوین است. کریگ رایت که ادعا کرد ساتوشی ناکاموتو است ، رهبر BSV است و با هدف بهبود ارزش‌های بیت کوین، یعنی تمرکززدایی، پرداخت آنلاین و انجام معاملات مالی از طریق ارزهای دیجیتال، ارائه شده است.
پیش‌بینی قیمت رمز ارز بیت کوین گلد
در درازمدت ، پیش‌بینی می‌شود که قیمت Bitcoin Gold تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۶۹.۸۲ دلار و تا پایان ۲۰۲۵ بیش از دوبرابر به ۳۶۸.۹۶ دلار برسد و پیش‌بینی پنج‌ساله آن ۳۹۸.۰۴ دلار در سال ۲۰۲۶ است. بر اساس پیش‌بینی اعلام شده توسط DigitalCoin، قیمت بیت کوین گلد به طور میانگین از ۱۱۶.۰۹ دلار در سال ۲۰۲۲ به ۹۹.۶۴ دلار در ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد و در سال ۲۰۲۵ قیمت به طور متوسط ۲۰۲.۷۴ دلار خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود قیمت آن در سال ۲۰۲۸ به طور متوسط ۳۰۶.۷۸ دلار و بالاترین آن ۳۲۷.۰۶ دلار باشد.

Price Prediction پیش‌بینی می‌کند که قیمت این سکه در سال ۲۰۲۵ به ۳۶۷/۳۳ دلار برسد و هر دو سال یکبار دو برابر شود و به طور متوسط تا سال ۲۰۳۰ به ۲،۳۱۰.۴۱ دلار برسد. به‌ خاطر داشته باشید که بازارهای ارزهای رمزنگاری شده همچنان بی‌ثبات هستند و پیش‌بینی دقیق قیمت رمزارز در چند ساعت هم دشوار است، چه برسد به اینکه بتوان تخمین‌های بلندمدت دقیقی دراین‌خصوص ارائه کرد.
نتیجه‌ گیری
Bitcoin Gold یک پروژه رایگان و منبع باز است که گروه کوچکی از علاقه‌مندان به بیت کوین آن را برای بهبود هدف اصلی بیت کوین یعنی تمرکززدایی ایجاد کردند. در این رمزارز به‌جای استفاده از پروتکل SHA-256 از الگوریتم Equihash استفاده می‌شود. این تغییر در الگوریتم، استخراج رمز ارز بیت کوین Gold را با استفاده از GPUهای معمول هم ممکن کرده است.
سؤالات متداول

چه ویژگی BTG را از دیگر رمزارزها متمایز می‌کند؟

اصول اولیه بیت کوین در طراحی زیرساخت‌های بیت کوین گلد هم مورداستفاده قرار گرفته، با این تفاوت که استخراج رمز ارز بیت کوین گلد با استفاده از GPUهای رایج هم امکان‌پذیر است.

چرا بیت کوین گلد از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند؟

به‌منظور بهبود هدف تمرکززدایی بیت کوین، استفاده از این پروتکل توصیه شده است.

آیا سرمایه‌گذاری در بیت کوین گلد سودآور است؟

به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با ریسک بسیار زیادی نسبت به دیگر انواع دارایی همراه است. این که آیا BTG برای مجموعه سرمایه‌گذاری شما مناسب است یا نه به قدرت تحمل ریسک و اهداف شخصی شما بستگی دارد. شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و میزان ریسک سرمایه‌گذاری ارزیابی کنید.

کاربرد بیت کوین گلد چیست؟

بیت کوین گلد برای اموری از جمله قراردادهای هوشمند، فناوری محاسبات و پرداخت آنلاین استفاده می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع کوین ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *