رمز ارز فلو چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

سرفصل‌های این مقاله
قیمت لحظه ای فلو

نمودار فلو

 فلو یک شبکه‌ بلاک چین است که با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری برای NFT‌ها (توکن‌های غیرمثلی) و بازی‌های ویدئویی به وجود آمد. شاردینگ راه حلی برای مشکل مقیاس پذیری در شبکه‌های بلاک چین است، در این روش پایگاه‌های داده را تقسیم بندی می‌کنند و به عبارتی یک پایگاه داده‌ بسیار بزرگ را به اجزای ریز تقسیم می‌کنند. اما شبکه‌ بلاک چین فلو مشکل مقیاس‌ پذیری را بدون کمک روش شاردینگ حل کرده و به این ترتیب تراکش‌هایی بسیار سریع و کم هزینه در بلاک چین را ممکن کرده است که برای نرم افزارهای دیفای (غیرمتمرکز) همچون بازار توکن NFT و همچنین بازی‌های ویدئویی که بر اساس بلاک چین ساخته شده‌اند بسیار کاربردی است. در ادامه قصد داریم جزئیات ویژگی‌ها و تمام اطلاعات در خصوص شبکه بلاک چین و رمز ارز فلو Flow را در اختیار شما بگذاریم.
معرفی بنیان گذاران رمز ارز فلو Flow
برای آنکه بدانیم بنیان گذار فلو چه کسی است بهتر است ابتدا گریزی به بازی کریپتوکیتیز (Cryptokities) که یک بازی بلاک چینی و از اولین پروژه‌های NFT بود بزنیم.
اواخر سال ۲۰۱۷ بود که به دلیل ازدحام تراکنش‌های کریپتوکیتیز، بلاک چین اتریوم دچار افت سرعت شدید شد. همان زمان بود که شرکت دپر لبز (Dapper Labs) که توسعه‌ دهنده‌ بازی کریپتوکیتیز بود، به جای آنکه به دنبال یک شبکه‌ بلاک چین جایگزین باشد، خود یک شبکه بلاک چین ایجاد کرد. نام بلاک چین توسعه داده شده توسط شرکت Dapper Labs، فلو نام گرفت. آزمایشگاه Dapper سال ۲۰۱۹ از بلو رونمایی کرد.

Roham Gharegozlu (مدیرعامل شرکت دپر لبز)
Dieter Shirley
Mikhael Naayem

بنیان گذاران شبکه و رمزارز فلو هستند.
تاریخچه رمز ارز فلو

در ابتدای ورود رمزارز فلو به صرافی‌ها، این رمزارز با قیمت ۸.۳ دلار مبادله می‌شد. پس از نوساناتی کوچک در چند روز اول، رمزارز فلو توانست رشد خوبی را تجربه کند به طوری که توانست قیمت ۴۴ دلار را در تاریخ ۵ آوریل سال ۲۰۲۱ لمس کند.
با پشت سرگذاشتن نوساناتی نه چندان مختصر، رمزارز فلو شاهد یک افت قیمتی شد به طوری که در ماه جوئن سال ۲۰۲۱ با قیمت تقریبی ۵ دلار در صرافی‌ها معامله می‌شد.
اما بعد از طی این کاهش قیمت شدید، رمزارز Flow بازهم یک روند صعودی را در پیش گرفت و این بار توانست تا قیمت ۲۷ دلار در ماه می پیشروی کند و البته با افت کمی که در پیش گرفت، روندی نزولی را شکل داده است. در حال حاضر این رمز ارز با قیمت تقریبی ۱۹ دلار در صرافی‌های مختلف رمز ارز در حال معامله شدن است.
ویژگی های رمز ارز فلو

نماد اختصاری رمز ارز فلو، Flow است.
این رمز ارز با بازاری با ارزش تقریبی ۲۲ میلیارد دلار رتبه‌ ۸۶ از نظر بزرگی بازار را به خود اختصاص داده است و ۰.۰۵ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را سهم خود کرده است.
بلاک چین فلو از روش اجماع اثبات سهام (PoS- Proof of Stake) برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.
رمز ارز Flow در اکتبر سال ۲۰۲۰ در یک صرافی به نام CoinList به کاربران ارائه شد و کاربران قادر به خرید این رمزارز شدند، ناگفته نماند که کاربران آمریکایی و کانادایی قادر به خرید این رمزارز نبودند. همچنین صرافی‌ شناخته شده‌ بایننس اخیرا رمزارز فلو را لیست کرده است.
توکن‌هایی که در طی عرضه اولیه برگزارشده در میان کاربران تقسیم شده بودند به مدت یک سال قفل شده بودند به این معنا که دارنگان این رمزارزها قادر به معامله و خرید و فروش آنها در صرافی‌ها نبودند.
بلاک چین فلو تراکنش‌هایی سریع و در عین حال کم‌هزینه برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد.
شرکت دپر لبز (Dapper Labs) توسعه‌ بلاک چین فلو را بر عهده داشته است.
شبکه بلاک چین فلو با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری در میان شبکه‌های بلاک چین به وجود آمد.

شبکه بلاک چین فلو ۴ نوع نود (Node) مختلف را دارا است:
۱.Collector Nodes به شبکه کمک می‌کنند تا به طور کلی عملکرد بهتری داشته باشد.
۲.Execution Nodes به نودهایی در شبکه اشاره دارد که شبکه را مقیاس پذیر می‌کنند و سرعت را در شبکه بالا می‌برند.
۳. Verifier Nodes نودهایی هستند که کار تایید و صحت تراکنش‌ها را بر عهده دارند.
 ۴. Consensus Nodes نیز دسته‌ای از نودها هستند که غیرمتمرکز بودن شبکه را همواره کنترل می‌کنند.

تمام انواع نودها در شبکه‌ فلو در زمان تایید تراکنش‌ها دخیل هستند، به عبارتی دپر لبز معتقد است که با تقسیم وظایف بین نودها سرعت کار بالا رفته و شبکه‌ کارآمدتر خواهد بود.
کمک گرفتن از ۴ نوع نود مختلف در شبکه‌ بلاک چین فلو را می‌توان جایگزینی برای روش شاردینگ که با هدف مقیاس پذیر کردن شبکه‌ها به کار گرفته می‌شود مقایسه کرد.
بلاک چین فلو برای فعالیت در زمینه‌های NFT (کلکسیون‌های مجازی) و بلاک چین‌های تعاملی به وجود آمده است.

(برای روشن شدن موضوع اجازه دهید مثالی را برای شما بیاوریم، یک توسعه‌ دهنده‌ بازی می‌تواند به راحتی با استفاده از بلاک چین فلو، امکان تبدیل اقلامی همچون اسلحه و هر چیز دیگر را به توکن را فراهم سازد تا گیمرها که همان بازیکنان هستند بتوانند آن اقلام را حتی در خارج از بازی هم معامله کنند.)

تعداد صرافی‌هایی که رمز ارز Flow را لیست کرده‌اند خیلی زیاد نیستند.
FUSD یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا (درست مانند تتر) است که در شبکه‌ فلو تعریف شده است.
قراردادهای هوشمند در شبکه‌ فلو با کمک زبان برنامه‌نویسی Cadence نوشته می‌شوند.

مزایا و معایب رمز ارز فلو
مزایا

شبکه‌ فلو مشکل مقیاس پذیری را با کمک ۴ نوع نود مختلف در شبکه حل کرده است و به این ترتیب با تقسیم وظایف توانسته است سرعت انجام تراکنش‌ها را بالا ببرد.
انجام تراکنش‌های سریع و نسبتا کم هزینه یکی از مزایای رمز ارز Flow به شمار می‌رود.
فراهم کردن مکانی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز.
امکان استیک کردن رمز ارز Flow برای کاربران وجود دارد.
شبکه‌ فلو دارای استیبل کوین خود با نام FUSD است که به گفته‌ تیم متخصص آن کاربرد شبکه فراتر از NFT‌ها خواهد رفت.
شبکه فلو به دلیل دارا بودن تیم متخصص بنیانگذار احتمالا بتواند بسیاری از نیازهای کاربران را برطرف کند.
استفاده از زبان برنامه‌نویسی Cadence در نوشتن قراردادهای هوشمند، محیطی امن برای دارایی‌های دیجیتال و همچنین برنامه‌های رمزنگاری شده به وجود می‌آورد.
معماری چندمنظوره به کار گرفته شده در شبکه فلو باعث می‌شود که خدمات رسانی به تعداد زیادی از کاربران بدون به وجودآمدن مشکل تمرکزگرایی و دیگر مشکلات ممکن شود.

معایب

صرافی‌هایی که فلو را لیست کرده‌اند نسبت به صرافی‌هایی که ارزهای شناخته‌شده را لیست کرده‌اند محدودتر هستند.
برای استیک کردن رمز ارز فلو حداقل مقدار از دارایی فلو مشخص شده است. البته کاربران با ایجاد یک حساب Blocto و یا در کیف پول سخت افزاری لجر هم می‌توانند به استیک رمز ارز Flow بپردازند.

کاربردهای رمز ارز فلو
می‌توان با استفاده از رمزارز فلو، آثار هنری را از VIV3 NFT خریداری کرد. علاوه بر این می‌توان با دیگر نرم افزارهای بلاک چینی مبتنی بر فلو نیز در ارتباط بود. رمز ارز فلو مانند هر رمز ارز دیگری در برخی از صرافی‌ها قابل معامله است، تریدرها (معامله گران) می‌توانند با خرید و فروش رمز ارز فلو در زمان‌های درست به سود برسند.یکی دیگر از کاربردهای فلو برای توسعه‌دهندگان است که به آنها امکان می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی این شبکه پیاده‌سازی کنند.
رمزارزهای فلو در کنار NFT‌های موجود در پلتفرم NBA Top Shot به موفقیت بالایی دست یافتند و مورد استفاده قرار گرفتند.یکی دیگر از کاربردهای رمز ارز فلو، استفاده از آن برای استیک کردن رمزارز و کسب سود از آن است.
کیف پول هایی که رمز ارز فلو را ساپورت می‌ کنند؟
بهترین کیف پول‌ها برای نگه‌داری هر رمز ارزی کیف رسمی همان رمز ارز به خصوص است. در صورتی که پلتفرم و یا شبکه‌ رمز ارزی، کیف پولی برای نگه‌داری ارائه ندهد احتمالا لیستی از کیف پول‌های معتبر و مناسب برای ذخیره‌سازی آن رمز ارز فراهم می‌کند که با مراجعه به وبسایت آن رمز ارز می‌توان به اطلاعات موردنیاز دسترسی پیدا کرد.
در ادامه چند کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی رمزارز فلو را برای شما خواهیم آورد.
کیف پول رسمی فلو (Dapper Wallet)
کیف پول رسمی رمز ارز فلو، Dapper Wallet نام دارد و کاربران و دارندگان این رمزارز می‌توانند به راحتی و با استفاده از این کیف پول، رمزارزهای فلو خود را با اطمینان خاطر ذخیره کنند.
کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)
کیف سخت افزاری لجر به دلیل امنیت بالا و پشتیبانی از تعداد زیادی از رمزارزها همواره موردتوجه کاربران بازار ارزهای دیجیتال بوده است. این کیف سخت افزاری به کاربران اجازه می‌دهد که رمزارزهای فلو خود را در کیف پولشان نگه‌داری کنند.
کیف پول سخت افزاری Cool Wallet S
کاربران می‌توانند با کمک بلوتوث این کیف پول سخت افزاری را به موبایل‌های اندروید و یا IOS خود متصل کنند و دارایی خود را به کیف پول انتقال دهند. خوشبختانه این کیف پول سخت افزاری از رمز ارز Flow پشتیبانی می‌کند.
کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)
ترزور دیگر کیف پول سخت افزاری و مطمئن برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال است که بیشتر برای کسانی که مقادیر بالایی از ارزهای دیجیتال را دارند و یا قصد سرمایه گذاری میان‌مدت و یا بلندمدت را دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمز ارز Flow را می‌توانید با اطمینان خاطر در کیف پول ترزور ذخیره کنید.
کیف پول نرم افزاری کونومی (Coinomi)
کیف پول کوینومی به دلیل رابط کاربری ساده‌ای که دارد در میان کاربران بسیار محبوب شده است. این کیف پول از تعداد زیادی از کوین‌ها و توکن‌ها پشتیبانی می‌کند که رمز ارز Flow فلو نیز یکی از همین ارزهای دیجیتال است.
خرید رمز ارز فلو
خرید رمز ارز فلو همچون دیگر ارزهای دیجیتال موجود، در بهترین و مطمئن‌ترین حالت با کمک صرافی‌های رمز ارز انجام می‌شود. ارزهای دیجیتال مختلف هم از طریق صرافی‌های ایرانی و هم خارجی قابل معامله هستند.
خرید رمز ارز فلو از صرافی ایرانی
برای خرید رمزارز فلو و هر رمز ارز دیگری در صرافی‌های ایرانی می‌توانید به راحتی و با شارژ حساب کاربری خود در صرافی با کمک کارت بانکی‌تان رمز ارز مورد نظر خود (در اینجا فلو Flow) را خریداری کنید. این روش به خصوص برای کسانی که نمی‌خواهند درگیر تبدیل ارز و انتقال دارایی بین صرافی‌ها شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خرید رمز ارز فلو از صرافی خارجی
در صورتی که به هر دلیلی بخواهید رمزارز فلو را از یک صرافی خارجی مثل کوینکس خریداری کنید ناچارید در اولین قدم یک حساب کاربری در یک صرافی ایرانی داشته باشید و با خرید رمز ارز مناسب و سازگار با صرافی خارجی موردنظر، رمزارز خریداری شده را به صرافی خارجی انتقال دهید.
سپس در صرافی خارجی سفارش خرید رمزارز فلو را ثبت کنید. فراموش نکنید فارغ از اینکه رمزارز فلو را از کدام صرافی خریداری کرده‌اید، آن را به کیف پول خود منتقل کنید.
انجام عملیات خرید و یا فروش هر رمز ارز یک بخش از معامله گری است، اما دانستن چگونگی باز کردن معاملات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها بخشی از کار است، اگر شما به عنوان معامله گر و یا سرمایه گذار ندانید که کدام رمز ارز را در چه قیمتی خریداری کنید، به سود مستمر دست نخواهید یافت. یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها که کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال را برای شما تضمین می‌کند کسب مهارت‌های لازم با شرکت در دوره آموزش رمز ارز است که هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در دسترس هستند.
صرافی های پشتیبانی کننده از رمز ارز فلو
– صرافی بایننس (Binance)
صرافی بایننس با وجود حواشی که اخیرا در رابطه با محدودیت‌های ایجادشده داشته است، هنوز هم یکی از بهترین صرافی‌های خارجی البته برای کاربرانی است که اجازه فعالیت در آن را دارند. کاربران صرافی مشهور بایننس می‌توانند با استفاده از رمزارزهای تتر، بیت کوین، BUSD و BNB رمزارز فلو را در بازار اسپات این صرافی خریداری کنند.
– صرافی کراکن (Kraken)
صرافی کراکن نیز به کاربران خود این شانس را می‌دهد که رمزارز فلو را خریداری کنند. کاربران برای خرید فلو در این صرافی نیاز به یکی از ارزهای دلار آمریکا، یورو، پوند انگلستان و رمزارزهای XBT و یا اتریوم دارند. در نتیجه اگر شما ساکن ایران هستید و قصد خرید رمزارز فلو را در این صرافی دارید، باید ابتدا در یک صرافی ایرانی مقداری از یکی از ارزهای عنوان شده را خریداری کنید و سپس با انتقال آن به صرافی خارجی به راحتی رمز ارز فلو را از صرافی کراکن خریداری کنید.
– صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
صرافی هوبی گلوبال از اولین صرافی‌هایی بود که رمزارز فلو را لیست کرد، کاربران این صرافی می‌توانند به کمک رمزارزهای تتر، بیت کوین و اتریوم اقدام به خرید فلو کنند.
– صرافی کوکوین (Kucoin)
از معدود صرافی‌های خارجی که به ایرانیان بدون محدودیت خدمات ارائه می‌دهد، صرافی کوکوین است. اگر قصد دارید در صرافی کوکوین رمزارز فلو را خریداری کنید، مقداری تتر را در یک صرافی ایرانی خریداری کرده و به صرافی کوکوین منتقل کنید تا بتوانید به راحتی رمزارز فلو را در صرافی کوکوین و به صورت اسپات (نقدی) خریداری کنید.
– صرافی کوینکس (CoinEX)
صرافی کوینکس نیز یکی از انتخاب‌های منطقی برای خرید رمزارز فلو است. برای خرید فلو از این صرافی باز هم به استیبل کوین تتر نیاز خواهید داشت. نقطه قوت این صرافی برای کاربران ایرانی این است که فعالیت در این صرافی بدون نیاز به ابزارهای تغییردهنده‌ IP ممکن است.
علاوه بر صرافی‌هایی که در بالا ذکر کردیم، امکان خرید رمز ارز فلو از بازار نقدی (اسپات) از صرافی‌های Gate.io، اوکی اکسچنج (OKEX)، Crypto.com Exchange، Coinlist Pro، WazirX، Upbit، Bloctoswap، CoinDCX، Pionex، DigiFinex، Hoo، BKEX، MEXC، BiONE، AEX، HitBTC، Korbit، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، ZT، AOFEX نیز برای کاربران فراهم شده است.
و اما در صورتی که قصد انجام معاملات شرطی بر روی رمزارز را فلو را داشته باشید می‌توانید از صرافی‌های FTX، Huobi Global، Delta Exchange و Crypto.com Exchange استفاده کنید.
پروژه های رمز ارز فلو

در این پلتفرم کاربران بهترین لحظات ثبت شده‌ لیگ بسکتبال آمریکا را پیدا کرده و دیگر کاربران می‌توانند این لحظات ناب را خریداری کنند. پلتفرم NBA Top Shot بر روی بلاک چین فلو پیاده‌سازی شده است.

بازی کریپتوکیتیز که درواقع باعث به وجود آمدن بلاک چین فلو شده بود نیز بر روی این بلاک چین قرار گرفته است.

UFC (Ultimate Fighting Championship)

مبارزه قهرمانی نهایی (UFC) نام یک برنامه است که از یک شبکه‌ آمریکایی پخش می‌شود و با هدف ایجاد NFT که مربوط به کارت‌های دیجیتالی بازیکنان است، از بلاک چین فلو استفاده می‌کند.

دکتر سوئس که کتاب‌های او در تیراژهای بالا در سراسر جهان به چاپ می‌رسد، با هدف ایجاد اقلام کلکسیونی (NFT) از بلاک چین فلو بهره برده است.
علاوه بر آنچه گفته شد یوبی سافت Ubisoft، سامسونگ و حتی گروه موسیقی وارنر نیز از بلاک چین فلو استفاده می‌کنند.
آینده‌ رمز ارز فلو
پروژه‌ فلو هنوز هم به عنوان یک پروژه‌ در حال توسعه شناخته می‌شود که با دادن وعده‌هایی در مورد عملکرد خود انتظاراتی را ایجاد می‌کند. اگر به هر دلیلی تیم متخصص فلو نتوانند وعده‌های عنوان شده را عملی کنند، شبکه‌ بلاک چین فلو و به طبع آن رمزارز آن با شکست مواجه می‌شوند. و اما در صورتی که انتظارات به خوبی برآورده شده و کاربران از عملکرد فلو راضی باشند قطعا استقبال گسترده‌تری از این شبکه خواهد شد که باعث می‌شود قیمت رمزارز آن نیز رشد کند.
از طرف دیگر همان‌طور که می‌دانید عمده فعالیت شبکه‌ فلو برای پروژه‌های مربوط به NFT و یا همان کلکسیونرهای مجازی کاربرد دارد، در نتیجه منطقی است که آینده‌ رمزارز و شبکه‌ فلو در گرو دنیای NFTها باشد. اگر NFTها که نسبتا جدید هستند افراد بیشتری را به سمت خود جذب کنند، بدیهی است که فلو نیز آینده‌ روشنی را در پیش خواهد داشت، اما اگر به هر دلیلی استقبال عمومی از NFTها کم شود، فلو نیز نمی‌تواند پیشرفت زیادی داشته باشد چراکه کاربرد اصلی خود را از دست می‌دهد.
و در نهایت جو کلی بازار ارزهای دیجیتال است که بر وری رمزارز فلو موثر است. همان‌طور که در اوایل سال ۲۰۲۱ با رشد کلی بازار ارزهای دیجیتال شاهد رشد چشمگیر رمزارز فلو نیز بودیم.
سخن آخر
شبکه بلاک چین فلو با عملکردی سریع و عالی و همچنین با تامین امنیت در حین عملیات طراحی شده است. کاربرد اصلی شبکه‌ فلو در زمینه‌ NFT‌ها و بازی‌های ویدئویی است. این شبکه بدون نیاز به شاردینگ و در عوض با استفاده از ۴ نوع متفاوت نود در شبکه‌، مقیاس پذیری را حفظ کرده است. ما سعی کردیم در این مطلب تمام ویژگی‌های ریز و درشت رمز ارز فلو را برای شما جمع‌آوری کنیم. پس از مطالعه این مطلب قادر خواهید بود با دید بازتری نسبت به سرمایه‌ گذاری بر روی رمزارز فلو تصمیم‌گیری کنید.
سوالات متداول
آیا رمز ارز فلو Flow یک توکن است؟
خیر، از آنجایی که رمزارز فلو شبکه بلاک چین خود را دارد به عنوان یک کوین شناخته می‌شود و نه یک توکن.
کدام کیف پول‌ ها از رمزارز فلو Flow پشتیبانی می‌ کنند؟
کیف پول رسمی فلو (Dapper Wallet)، کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)، کیف پول سخت افزاری Cool Wallet S، کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)، کیف پول نرم افزاری کونومی (Coinomi)
کدام صرافی‌ ها رمز ارز Flow را ارائه می‌ دهند؟
صرافی بایننس (Binance)، صرافی کراکن (Kraken)، صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)، صرافی کوکوین (Kucoin)، صرافی کوینکس (CoinEX)، Gate.io، اوکی اکسچنج (OKEX)، Crypto.com Exchange، Coinlist Pro، WazirX، Upbit، Bloctoswap، CoinDCX، Pionex، DigiFinex، Hoo، BKEX، MEXC، BiONE، AEX، HitBTC، Korbit، Huobi Indonesia، Mandala Exchange، ZT، AOFEX
شبکه فلو چگونه مشکل مقیاس پذیری را حل کرده است؟
با استفاده از ۴ نوع نود مختلف در شبکه، شبکه‌ فلو بر خلاف بسیاری از شبکه‌های بلاک چین که برای رفع مشکل مقیاس پذیری از روش شاردینگ استفاده می‌کنند، ۴ نوع مختلف نود را در شبکه نهادینه کرد تا به این ترتیب با تقسیم وظایف کار با سرعت و کیفیت بالاتری انجام شود.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع کوین ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *