سایت اتراسکن (Etherscan) چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست این مقاله
سایت اتراسکن (Etherscan) چیست؟
سایت اتراسکن یک مرورگر بلاک چین یا اکسپلورر شبکه اتریوم است. درحقیقت این وب ‌سایت به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا اقدام به جست وجوی تراکنش‌ها، بلوک‌ها، آدرس کیف پول‌های رمز ارز، قراردادهای هوشمند و سایر داده‌های درون زنجیره‌ای کنند. درواقع اتر اسکن یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای بلاک چین اتریوم است که به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.
از طرفی، استفاده از این وب ‌سایت به کاربران در درک نحوه دقیق تعامل با بلاک چین، دیگر کیف پول‌های رمز ارز و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) کمک می‌کند. همچنین این وب ‌سایت در راستای ایمن ماندن و تشخیص رفتارهای مشکوک برخی هکرها، بدافزارها و وب سایت‌های مخرب نیز کاربردی است.
علاوه بر این، برای استفاده از اتر اسکن، به کاربران به یک آدرس کیف پول رمز ارز، هش یا شناسه کاربری تراکنش (TxID) آدرس قرارداد یا سایر شناسه‌ها و همچنین واردکردن این اطلاعات در بخش جست‌وجوی این وب ‌سایت نیاز دارند. جدا از این موارد، اطلاعات مشاهده‌شده در سایت اتراسکن، مستقیم به موضوع مدنظر کاربران وابسته خواهد بود، اما کلیت این اطلاعات عبارت‌اند از تراکنش‌های مربوط، آدرس‌ها، زمان، میزان معاملات و… همچنین از طریق سایت اتراسکن، امکان تعامل مستقیم با قراردادهای هوشمند برای انجام تراکنش‌ها، بررسی کارمزد گس (Gas Fee) و همچنین جست‌وجو برای یافتن ایردراپ‌ها (Airdrops) نیز امکان‌پذیر است.
اگر شما نیز از شبکه بلاک چین اتریوم برای انجام فعالیت‌هایی فراتر از نگهداری بلندمدت ارزها یا هولدینگ (HODLing) یا انجام چند تراکنش استفاده می‌کنید، یادگیری روش گشت ‌و گذار در این بلاک چین، بسیار برای شما سودمند بوده و به‌کار شما خواهد آمد.
اساساً وب ‌سایت اتر اسکن یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها و یک مکان فوق‌العاده جذاب برای شروع یادگیری مفاهیم پایه مربوط به ارزهاست. درحقیقت به‌وسیله این وب ‌سایت شما می‌توانید بدون اتصال کیف پول رمز ارز خود یا با ایجاد یک حساب کاربری، از عمده قابلیت‌های آن استفاده کنید؛ از این‌رو در این مطلب قصد داریم در ابتدا به‌طور کامل به کلیات مربوط به این وب ‌سایت بپردازیم و سپس ضمن معرفی کاربردهای آن، بخش‌های مختلف این وب ‌سایت کاربردی را به شما آموزش دهیم.
کاربردهای وب سایت اتراسکن

به‌طورکلی سایت اتراسکن یک جست‌وجوگر بلوک است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا به مواردی مانند داده‌های عمومی تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند، آدرس‌ها و دیگر اطلاعات موجود بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا کنند. درحقیقت تعاملات شبکه اتریوم عمومی است و سایت اتراسکن مثل یک موتور جست‌وجوگر، قابلیت جست‌وجوی این اطلاعات را برای کاربران خود فراهم می‌کند؛ از این‌رو کاربران می‌توانند به‌وسیله هش تراکنش‌ها، کلیه اطلاعات مرتبط با آن تراکنش مثل توکن‌ها، قراردادهای هوشمند و آدرس کیف پول‌های رمز ارز را مشاهده کنند.
جدا از این، برای استفاده از امکانات وب ‌سایت اتر اسکن، به هیچ‌گونه ثبت‌نام در این سایت نیازی نخواهد بود، اما کاربران می‌توانند با ساخت یک حساب کاربری، از قابلیت‌های بیشتری که در این وب ‌سایت گنجانده ‌شده است بهره‌مند شوند؛ برای مثال با ثبت‌نام در این سایت می‌توان از امکاناتی مانند تنظیم هشدار مربوط به تراکنش‌های ورودی، دسترسی به ابزارهای توسعه‌دهنده و ساخت داده‌های ورودی و… استفاده کرد.
همچنین وب ‌سایت اتر اسکن هیچ‌گونه کیف پول رمز ارزی را برای استفاده یا ذخیره کلیدهای خصوصی در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهد. از طرفی نمی‌توان از این وب ‌سایت برای ترید و معامله ارزها نیز استفاده کرد. درنتیجه اینکه این سایت تنها یک منبع برای مشاهده اطلاعات مربوط به بلاک چین و یک پایگاه داده از قراردادهای هوشمند است.
اما اگر به‌دنبال انجام تراکنش یا ذخیره رمز ارزهای خود هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از کیف پول‌های رمز ارزی مثل تراست ولت (Trust Wallet)، متامسک (MetaMask)، مث ولت (Math Wallt) یا بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet) است. به‌طورکلی کاربران می‌توانند از سایت اتراسکن در موارد زیر استفاده کنند:

محاسبه کارمزد گس در شبکه اتریوم
جست‌وجو و تأیید قراردادهای هوشمند
مشاهده دارایی‌های دیجیتالی که در یک آدرس کیف پول عمومی ذخیره‌ شده‌اند.
تراکنش‌هایی که در لحظه در بلاک چین اتریوم انجام می‌شوند.
جست‌وجوی تراکنش انجام‌شده مربوط به هرکدام از کیف پول‌های اتریوم
یافتن قراردادهای هوشمندی با کد منبع تأییدشده
پیگیری قراردادهای هوشمندی که یک کاربر منحصربه‌فرد به‌وسیله ولت خود آن‌ها را تأیید کرده است.
بررسی و لغو دسترسی به ولت، برای هرکدام از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز
پیگیری روند انتقال و پیشرفت یک تراکنش

چرا کاربران باید از اتراسکن استفاده کنند؟
اتر از جمله محبوب‌ترین و ایمن‌ترین جست‌وجوگرهای بلاک چین در شبکه اتریوم است. با وجود این، درک علت استفاده از یک مرورگر بلاک چین مانند سایت اتراسکن برای بررسی اطلاعات درون‌شبکه‌ای (On-chain) نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. درحقیقت، برخورداری از دانش بیشتر به نسبت نحوه تعامل با بلاک چین، به درک بهتر رویدادهای مرتبط با تراکنش‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند. همچنین این دانش راهی برای ایمن نگاه‌داشتن کاربران و کمک به شناسایی فعالیت‌های مشکوک در بلاک چین را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
برای ‌مثال، اتر اسکن هشدارهای مرتبط با فعالیت نهنگ‌های بازار ارزها، انتقال حجم بالایی از ارزهای دیجیتال به یک صرافی را به اطلاع کاربران می‌رساند. البته با وجود اینکه این اطلاعات همواره هشداردهنده نیستند، نشانه‌ای در راستای فروشی عظیم در بازار به‌ حساب می‌آیند. همچنین کاربران می‌توانند از فعالیت‌های بنیان‌گذاران یک پروژه ویژه یا توکن‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستند نیز اطلاع داشته باشند. این موضوع به شناسایی پروژه‌های اسکم یا کلاه‌برداری بالقوه یا راگ پول (Rug Pull) که طی آن‌ها توسعه‌دهندگان با فروش تمامی ارزهای خود اقدام به ترک یک پروژه می‌کنند، کمک می‌کند.
علت ایمنی وب ‌سایت اتراسکن
اساساً پس از آشنایی کامل با کاربردهای این سایت، این امکان وجود دارد به این موضوع فکر کنید که باوجود دسترسی این وب ‌سایت به‌ تمامی اطلاعات موجود در شبکه، آیا وب ‌سایتی ایمن به‌حساب می‌آید؟ از طرف دیگر، Etherscan پلتفرمی متمرکز است و این موضوع نیز علت دیگری برای بی‌اعتمادی به آن خواهد بود.
دقت داشته باشید که به‌طورکلی در سایت اتراسکن، هیچ‌گونه آدرس خصوصی ذخیره نشده و این پلتفرم نیز تنها به اطلاعاتی که به شکل عمومی بر بستر بلاک چین اتریوم ذخیره‌ شده‌اند، دسترسی خواهد داشت. درواقع اتر اسکن به‌هیچ‌عنوان به داده‌های خصوصی کیف پول رمز ارز کاربران دسترسی ندارد.
از طرفی، اگر یک تراکنش در روند انجام و تأییدشدن با شکست روبه‌رو شود، این وب ‌سایت قادر نیست مشکل آن را برطرف کند. درحقیقت Etherscan یک موتور جست‌وجوی بلاک چین ایمن است که قابلیت مشاهده و نظارت بر اطلاعات و تغییر برخی از آن‌ها را برای کاربران خود فراهم می‌کند.
سازگاری اتراسکن با NFT ها

اساساً بلاک چین اتریوم محبوب‌ترین بستر برای ساخت و انتقال توکن‌های غیر مثلثی (NFT) به ‌حساب می‌آید. درواقع کاربرانی که اقدام به خریداری NFT های مبتنی بر اتریوم می‌کنند، می‌توانند این دارایی‌های خود را در سایت اتراسکن مشاهده و بررسی کنند. البته NFT های کاربران بر روی بلاک چین و در قالب یک توکن نشان داده می‌شوند، نه فایلی که آن NFT آن را نمایندگی می‌کند.
از طرفی کاربران برای دیدن خود اثر نیز می‌توانند از سایر ابزارهای مرتبط استفاده کنند. با وجود این، اتر اسکن دیگر اطلاعات NFT ها مثل شناسه توکن (Token ID) پروژه‌ای که آن توکن به آن تعلق دارد، سوابق تراکنش‌های آن و قرارداد هوشمند مرتبط با آن NFT را برای کاربران نمایش می‌دهد.
مفهوم «علامت تأیید آبی‌رنگ» در سایت اتراسکن
تیک یا علامت تأیید آبی در سایت اتراسکن به این معناست که توکن یا پروژه مدنظر، به‌صورت عمومی پذیرفته ‌شده و موردعلاقه بیشتر کاربران قرار گرفته است. درحقیقت صفحه توکن یا پروژه‌ای که دارای علامت تأیید آبی‌رنگ باشد، در زمان جست‌وجو نیز به شکل برجسته و بالاتر از سایر نتایج به نمایش درمی‌آید.
درواقع این قابلیت اتر اسکن، ضمن اینکه سبب نمایش کلیه توکن‌ها و پروژه‌هایی بانام‌هایی مشابه می‌شود، آن‌هایی را که واقعی بوده و مورد تأیید عموم کاربران قرار گرفته‌اند، برای نمایش در اولویت قرار می‌دهد.
نحوه جست‌وجوی تراکنش یا آدرس کیف پول رمز ارز در اتر اسکن
همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، قابلیت اصلی سایت اتراسکن، ردیابی تراکنش‌هاست. درواقع درک چگونگی بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال، کلیدی است برای باز کردن قفل کلیه اطلاعات مرتبط با یک بلاک چین منحصربه‌فرد؛ برای ‌مثال تصور کنید شما ۰٫۰۲۵ اتر (ETH) را از کیف پول رمز ارز خود، به یک آدرس عمومی مثل ۰x480bbcb368197d44c6f54a738e59c33eff004b6a ارسال کنید. از طرفی شما برای این کار مبلغی به میزان ۰٫۰۰۱۵۵۹۲۱۲۶۷۴۵۳۷ ارز ETH را نیز به‌عنوان کارمزد می‌پردازید. با وجود این و بعد از انجام تراکنش، کیف پول رمز ارز شما یک هش یا شناسه تراکنش را به شکل زیر برای شما به نمایش درمی‌آورد:
0x80a3cc0f344651b3de745b2f1efbe8d35d4f348e95b345c8a840ebf955414fa5
حال تصور کنید تمایل دارید تا تعداد تأییدهای این تراکنش و موفقیت‌آمیز بودن ارسال آن را بررسی کنید؛ از این‌رو برای انجام این کار نیاز است تا مراحل زیر را به‌دقت انجام دهید.
۱- در قدم اول باید وارد صفحه اصلی وب ‌سایت اتر اسکن به آدرس etherscan.io شده و در بالای صفحه به گزینه جست‌وجو (Search) را انتخاب کنید.

۲- در این مرحله باید هش تراکنش (TX ID) را کپی و در قسمت زیر پیست کرده و سپس روی گزینه ذره‌بین کلیک کنید.

۳- در این قدم جزئیات مرتبط با تراکنش مدنظر، برای شما به نمایش درخواهد آمد.

از طرفی شما می‌توانید با کلیک روی گزینه «کلیک‌کردن برای مشاهده اطلاعات بیشتر Click to see More» اطلاعات بیشتری را درباره این تراکنش مشاهده کنید، اما در حال حاضر قصد این کار را نداریم و می‌خواهیم اطلاعات حیاتی وب ‌سایت اتر اسکن را بررسی کنیم:

هش تراکنش

رشته‌ای از اعداد و حروف (TxID) مرتبط با تراکنش مدنظر شما

وضعیت

وضعیت شکست‌خوردن، در حال انجام بودن یا موفقیت‌آمیز بودن انجام یک تراکنش

بلوک

نشانگر شماره بلوکی است که تراکنش داخل آن قرار گرفته است. از طرفی، به‌وسیله این شاخص تعداد مرتبه‌های تأیید یک تراکنش نیز قابل مشاهده است. از طرفی این رقم، نمایانگر تعداد بلوک‌هایی است که پس از بلاک شما به بلاک چین افزوده شده است.

برچسب زمانی

نمایانگر مدت‌زمان لازم جهت افزوده شدن تراکنش شما به داخل بلوک

کیف پول مبدأ

آدرس کیف پول رمز ارزی که طرف فرستنده تراکنش بوده است

کیف پول مقصد

آدرس گیرنده یا قرارداد هوشمند

ارزش تراکنش

میزان ارز ارسال‌شده از طریق تراکنش

کارمزد تراکنش

کارمزد پرداخت‌شده جهت انجام تراکنش مدنظر

کارمزد گس

هزینه هر واحد گسی که جهت انجام این تراکنش بایستی پرداخت شود

نوع TXN

۱- اطلاعات مرتبط با انجام شدن تراکنش طبق سیستم گس قدیمی
یا ۲- سیستم جدید کارمزد بلاک طبق استاندارد EIP-1559

براساس داده‌های فوق، بررسی موفقیت‌آمیز بودن تراکنش و دریافت تأییدهای کافی نیز قابل‌مشاهده است. از طرفی، کاربران می‌توانند وضعیت تراکنش خود را با استفاده از جستجوی آدرس کیف پول رمز ارز گیرنده بررسی کنند؛ از این‌رو برای انجام این کار، باید از بخش جست‌وجو استفاده کرده و آدرس کیف پول خود را در این بخش از سایت اتراسکن وارد کنیم.
برای ‌مثال تصور کنید آدرس کیف پول رمز ارز ما به شکل زیر است:
0x480bbcb368197d44c6f54a738e59c33eff004b6a

 در قسمت پایینی صفحه می‌توانیم لیستی از کلیه تراکنش‌های مرتبط با آدرس فوق را مشاهده کنیم:

در تصویر فوق، تراکنش مشخص‌شده با کادر قرمزرنگ، همان تراکنش مرتبط با ارسال ۰٫۰۲۵ ارز اتر است. از طرفی علامت سبزرنگ (IN) که در این کادر مشخص است نیز به این معناست که آدرس جست‌وجو شده، گیرنده این تراکنش بوده است. همچنین در بخش بالایی صفحه نیز، موجودی کلی کیف پول رمز ارز مدنظر ما نیز به نمایش درآمده است.

نحوه جست‌وجوی قراردادهای هوشمند در سایت اتر اسکن
گر شما نیز به‌صورت دائم با قراردادهای هوشمند سروکار دارید، یادگیری روش یافتن این قراردادها در اتر اسکن، بسیار برای شما مفید خواهد بود. درحقیقت با استفاده از این روش، شما می‌توانید از ارسال وجوه خود به قراردادهای صحیح بیشتر مطمئن شوید. از طرفی، برخی از اوقات نیز برای افزودن یک توکن به یک کیف پول رمز ارز، باید آدرس قرارداد هوشمند آن ارز را پیدا کنیم.
حال برای یافتن آدرس قرارداد هوشمند ارز مدنظر خود، باید از وب ‌سایت‌‌هایی مثل کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، کوین گکو (GoinGecko) یا خود وب ‌سایت مدنظر استفاده کرد. از طرفی با مراجعه به بخش توکن های سایت اتراسکن به آدرس etherscan.io/tokens می‌توان اقدام به جست‌وجوی توکن و یافتن قرارداد آن کرد.
نکته مهم در این ‌بین این است که همواره باید از افزودن قرارداد هوشمند صحیح از طریق بررسی مجدد آن به‌وسیله وب ‌سایت‌های فوق اطمینان حاصل کرد. برای مثال در ادامه می‌توانید آدرس توکن ERC-20 صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ را مشاهده کنید:
0x1f9840a85d5af5bf1d1762f925bdaddc4201f984
۱- شما می‌توانید آدرس قرارداد هوشمند فوق را کپی کرده و آن را در بخش جست‌وجوی وب ‌سایت اتر اسکن پیست کنید. ضمناً می‌توانید با واردکردن عبارت UNI در این بخش، آدرس قرارداد هوشمند آن را نیز مشاهده کنید، اما بار دیگر تأکید می‌کنیم که کاملاً از صحیح‌بودن آدرس مدنظر خود، اطمینان پیدا کنید.

۲- حال با جست‌وجوی این آدرس، جزئیات مرتبط با موجودی داخل آن قرارداد هوشمند و سایر اطلاعات عمومی مرتبط با قرارداد توکن UNI برای شما به نمایش درخواهد آمد.

۳- در بخش پایینی صفحه نیز گزینه‌های تکمیلی دیگری مانند تراکنش‌ها، نظرات و خود قرارداد هوشمند نیز قابل‌مشاهده هستند. همچنین می‌توانید از طریق سربرگ قرارگرفته در بخش میانی صفحه، گزینه قرارداد (Contract) را انتخاب کرده تا اطلاعات موجود برای تعامل با آن و مطالعه قوانین صرافی یونی سواپ را نیز مشاهده کنید.

۴- بخش خواندن قرارداد (Read Contract) در سایت اتراسکن نیز نشان‌دهنده اطلاعات عمومی مرتبط با یک قرارداد هوشمند است. درحقیقت این گزینه به کاربران این امکان را می‌دهد تا مواردی مانند موجودی کیف پول‌های رمز ارز یا آدرس‌های بخصوصی که امکان استفاده از توکن UNI داخل کیف پول کاربر را دارند، بررسی کنند.

جدا از موارد فوق، گزینه نگارش قرارداد (Write Contract) نیز قابلیت تعامل مستقیم با قرارداد را برای کاربران فراهم می‌کند. این گزینه در زمان دسترسی‌نداشتن به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا پلتفرم‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) به‌دلیل مشکلات فنی یا خرابی وب ‌سایت، بسیار کاربردی خواهد بود. در برخی زمان‌ها نیز می‌توانید بدون استفاده از API مرتبط با پروژه مدنظر خود، از طریق قرارداد هوشمند با آن تعامل پیدا کنید. همچنین گزینه ارتباط با وب ۳ (Connect to Web3) در وب ‌سایت اتر اسکن نیز امکان اتصال یک کیف پول رمز ارز مثل متامسک یا بایننس چین ولت را به قرارداد مدنظر می‌دهد. 

ساده‌ترین کار در این بخش، ارسال ارزهاست؛ از این‌رو برای انجام این کار شما می‌توانید به‌وسیله گزینه ارسال از (transfer from)
 ارزهای خود را از آدرسی که به آن دسترسی دارید، به سایر آدرس‌های مدنظر خود ارسال کنید.
گزینه ارسال (transfer) در سایت اتراسکن نیز قابلیت انتقال رمز ارزهای مرتبط با یک قرارداد از کیف پول رمز ارز متصل‌شده شما به آن را فراهم می‌کند؛ برای ‌مثال، تراکنش زیر مربوط به ارسال یک واحد توکن UNI از یک کیف پول رمز ارز متصل شده به یک آدرس کیف پول گیرنده است. دقت کنید که همواره باید برای ارسال، رقم اعشار (Decimals) صحیح و دقیق را برای میزان ارز مدنظر خود جهت ارسال مشخص کنید.

البته اغلب کاربران هیچ‌وقت نیازی به استفاده از این خصوصیات سایت اتراسکن پیدا نمی‌کنند. با این‌ حال، یادگیری این موارد سبب می‌شود تا در صورت نیاز به دسترسی به وجوه ذخیره‌شده در یک قرارداد هوشمند، از چگونگی انجام این کار مطلع باشید.

چگونگی بررسی کارمزد گس در سایت اتراسکن
اساساً قیمت گس (Gas Price) بخشی از کارمزد مربوط به تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه بلاک چین اتریوم است. درحقیقت این کارمزدها مستقیم به بلوکی وابسته است که تراکنش کاربر در آن قرار گرفته و با تغییر ارزش تراکنش، تغییر می‌کنند. از طرفی بسته به میزان شلوغی شبکه، هر بلوک دارای مجموعه کارمزدهای متفاوتی خواهد بود.
قابلیت ردیاب گس (Gas Tracker) در سایت اتراسکن، قادر است تفاوت بین قیمت گس‌ها در زمان‌های گوناگون را به کاربران نشان دهد. از طرفی این ابزار برای پیش‌بینی تقریبی میزان ازدحام شبکه اتریوم و میزان کارمزد موردنیاز برای انجام تراکنش نیز استفاده می‌شود.
چگونگی یافتن ایردراپ‌ها در سایت اتراسکن
سایت اتراسکن همچنین به‌عنوان یک پایگاه داده جهت یافتن ایردراپ‌های فعال در شبکه اتریوم نیز استفاده می‌شود. اساساً هر ایردراپ دارای قانون مشارکت مخصوص به خود است که از بخش جزئیات (Details) قابل‌مشاهده خواهد بود؛ از این‌رو شما می‌توانید فهرست ایردراپ‌های فعال در شبکه اتریوم را با مراجعه به بخش ایردراپ های وب ‌سایت اتر اسکن به نشانی etherscan.io/airdrops مشاهده کنید.
سخن پایانی
سایت اتراسکن یک مرورگر بلاک چین رایگان و ساده و ابزاری قدرتمند برای یافتن اطلاعات تکمیلی درباره یک توکن، کیف پول رمز ارز، قرارداد هوشمند و پروژه‌های رمز ارز است. درحقیقت به‌وسیله سایت اتراسکن مشاهده اساسی‌ترین اطلاعات، در کمترین زمان ممکن میسر شده است. همچنین سایت اتراسکن اساس ایجاد مرورگرهای بلاک چین دیگری مانند BscScan بوده است.
درنتیجه اینکه شما برای تأیید وضعیت یک تراکنش یا بررسی قرارداد هوشمند یک اپلیکیشن غیرمتمرکز می‌توانید از قابلیت‌های منحصربه‌فرد وب ‌سایت اتر اسکن استفاده کنید.
پرسش‌های متداول
۱- سایت اتراسکن چیست؟
سایت اتراسکن یک پلتفرم جست‌وجوگر بلاک چین و یک ابزار تحلیلی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به جزئیات هر تراکنش انجام‌شده در بلاک چین اتریوم که در انتظار تأیید یا تأیید شده است، دسترسی داشته باشند.
۲- اتراسکن چه کاربردهایی دارد؟

محاسبه کارمزد گس در شبکه اتریوم
جست‌وجو و تأیید قراردادهای هوشمند
مشاهده دارایی‌های دیجیتالی که در یک آدرس کیف پول عمومی ذخیره‌ شده‌اند.
تراکنش‌هایی که در لحظه در بلاک چین اتریوم انجام می‌شوند.
جست‌وجوی تراکنش انجام‌شده مربوط به هرکدام از کیف پول‌های اتریوم
یافتن قراردادهای هوشمندی با کد منبع تأییدشده
پیگیری قراردادهای هوشمندی که یک کاربر منحصربه‌فرد به‌وسیله ولت خود آن‌ها را تأیید کرده است.
بررسی و لغو دسترسی به ولت برای هرکدام از اپلیکیشن های غیرمتمرکز
پیگیری روند انتقال و پیشرفت یک تراکنش

۳- امنیت و حفظ حریم خصوصی در سایت اتراسکن به چه شکل است؟
به‌طورکلی تنها اطلاعاتی که در بلاک چین اتریوم عمومی هستند، در اتر اسکن نمایش داده خواهند شد؛ از این‌رو اطلاعاتی مانند کلیدهای خصوصی کاربران را نمی‌توان در این سایت مشاهده کرد و این پلتفرم هیچ کلید خصوصی را ذخیره نکرده و در هیچ‌یک از تراکنش‌های نشان داده‌شده دخیل نخواهد بود.
۴- چطور می‌توانیم از سایت اتراسکن استفاده کنیم؟
برای استفاده از سایت اتراسکن، تنها کافی است تا هر آدرس کیف پول عمومی اتریوم را در قسمت جست‌وجو که در بخش بالایی صفحه اصلی وب ‌سایت اتر اسکن قرار دارد وارد کرده و بدین ترتیب می‌توانید کلیه تراکنش‌های مربوط به آن آدرس را مشاهده کنید.
۵- آیا برای استفاده از سایت اتراسکن نیاز به ساخت حساب کاربری است؟
اساساً کاربران برای استفاده از این سایت نیازی به ساخت حساب کاربری ندارند. با این‌ حال، ایجاد حساب کاربری به کاربران قابلیت دسترسی به ویژگی‌های اضافی مثل امکان ردیابی آدرس‌ها و دریافت اعلان‌ها در زمان وقوع تراکنش‌ها را می‌دهد.
۶- اتراسکن چه اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟
به‌صورت کلی سایت اتراسکن این قابلیت‌ها و توانایی‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد:

هش تراکنش
تعداد بلوک‌هایی که تراکنش در آن‌ها ثبت‌شده
زمان تأیید تراکنش
آدرس گیرنده و فرستنده
کارمزد گس (کارمزد)
ارزش ارسال‌شده در تراکنش
تمامی کارمزد تراکنش

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *