شاخص فلاکت بیت کوین

شاخص فلاکت بیت کوین

شاخص فلاکت بیت کوین (bitcoin misery index) ممنتُم بیت کوین را براساس قیمت بیت کوین و نوسانات آن اندازه می‌گیرد. شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) در سال 2018 ایجاد شد.

نکات مهم:

  • شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) در سال 2018 توسط تام لی، یکی از مؤسسان شرکت مشاور سرمایه‌گذاری Fundstrat Global Advisors، ایجاد شد.
  • این شاخص درصد معامله‌های موفق به کل معامله‌ها را با نوسانات قیمت بیت کوین ترکیب می‌کند، این شاخص عددی بین صفر تا صد می‌باشد و صفر بودن آن نشان‌دهندهٔ بیشترین فلاکت می‌باشد.
  • وقتی شاخص زیر 27 باشد، می‌گوییم “بیت کوین در فلاکت است.” به‌عنوان یک شاخص با مقدار محدود، هر چه مقدار این شاخص به صفر نزدیکتر باشد، سیگنال خرید قوی‌تری صادر می‌کند.

آیا نوسانات قیمت بیت کوین روند مشخصی را نشان می‌دهد؟

درک شاخص فلاکت بیت کوین (BMI)

بیت کوین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو خلق شد و به‌عنوان یک رمز ارز یا ارز مجازی در نظر گرفته شد. بیت کوین در حالی به‌عنوان معروفترین رمز ارز شناخته می‌شود که قیمت آن تا ژانویه 2013، قیمت آن زیر 20 دلار بوده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «بیت کوین چیست؟» دیدن نمایید.

اسقبال عمومی از بیت کوین در سال 2016 به‌شدت افزایش می‌یابد، به‌طوری که در انتهای آن سال، قیمت بیت کوین 123% رشد می‌کند. در سال 2017 با هجوم سرمایه‌گذاران به بازار بیت کوین و تزریق سرمایه‌های زیاد قیمت بیت کوین یک انفجار تجربه کرد و در دسامبر 2017 به 20,000 دلار رسید. سرمایه‌گذارانی که بعد از صعود دسامبر 2017 انتظار افزایش قیمت بیت کوین را داشتند، با ریزش 50% قیمت بیت کوین مواجه شدند.

آیا قیمت بیت کوین به 50000 دلار خواهد رسید؟

بعد از این وقایع، همراه با افزایش علاقه عمومی به بیت کوین ترس و واهمه هم نسبت به پایداری آن افزایش یافت. بسیاری از کشورها رمز ارزها را به کلی ممنوع کردند و یا قوانین سفت‌وسختی در این حوزه وضع کردند. دولت کره جنوبی چندین نگرانی دربارهٔ رمز ارزها داشت، از جمله اختلاس، پولشویی و امکان تضعیف کنترل روی پول ملی و گردش مالی در کشور. نگرانی‌های دولت چین عبارت بود از مصرف مقدار زیاد برق توسط ماینرها، پولشویی و کلاهبرداری.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانونی بودن بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «آیا بیت کوین قانونی است؟» دیدن نمایید.

همچنین ممکن بود دارایی سرمایه‌گذاران بیت کوین و سایر رمز ارزها که در والت‌های گرم (والت متصل به صرافی‌های رمز ارزها در اینترنت) نگهداری می‌شد، مورد سرقت قرار گیرند. چندین صرافی در این زمینه هک شدند، به‌عنوان مثال صرافی Mt. Gox حدود 450 میلیون دلار و صرافی Coincheck نیز حدود 500 میلیون دلار ضرر کردند.

بهترین کیف پول‌ های بیت کوین در سال 2020 کدامند؟

قوانین سفت‌وسخت دولت‌ها و نیز نوسانات بیش از حد قیمت بیت کوین، نیاز به ایجاد شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) را افزایش داد. این شاخص در سال 2018 توسط تام لی، یکی از مؤسسان شرکت مشاور سرمایه‌گذاری Fundstrat Global Advisors، ایجاد شد. این شاخص درصد معامله‌های موفق به کل معامله‌ها را با نوسانات قیمت بیت کوین ترکیب می‌کند، این شاخص عددی بین صفر تا صد می‌باشد و صفر بودن آن نشان‌دهندهٔ بیشترین فلاکت می‌باشد. اگر شاخص زیر 27 باشد، می‌گوییم “بیت کوین در فلاکت است.” به‌عنوان یک شاخص با مقدار محدود، هر چه مقدار این شاخص به صفر نزدیکتر باشد، سیگنال خرید قوی‌تری صادر می‌کند.

درک شاخص فلاکت بیت کوین (BMI)

معاملات در بازار فارکس شامل تراکنش‌های لحظه‌ای (spot)، معاملات فوروارد، سواپ‌های بین صرافی‌های فارکس، سواپ ارزها و معاملات آپشنز (اختیار معامله) می‌باشد.

قرارداد اختیار معامله دیجیتالی (باینری آپشنز) چیست؟

معامله در این بازار، سرمایه‌گذاران را در خطر چندین ریسک، از جمله ریسک تراکنش، ریسک نرخ بهره، ریسک اهرم، ریسک شراکت و ریسک کشور قرار می‌دهد. برخلاف معاملهٔ دلار، یورو و سایر ارزهای سنتی، معامله‌گران در بازار رمز ارزها باید ریسک‌های دیگری که از سیستم بلاک چین سرچشمه می‌گیرد را متحمل شوند. بدون وجود یک بانک مرکزی به‌عنوان ضامن معاملات، اگر مشکلی در کار معامله‌گر رمز ارز ایجاد شود، محلی برای مراجعه و رفع مشکل وجود ندارد.

ماهیت ریسکی و قمارگونهٔ سرمایه‌گذاری بیت کوین، تنها برای معامله‌گرانی مفید است که از توانایی لازم برای تحلیل سریع تغییر قیمت‌ها و تأثیر خبرها بر بازار برخوردارند. مشاهدهٔ مقادیر کم شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) ممکن است سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای را به خرید فوری بیت کوین ترغیب کند. در حالی که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قبل از هر اقدامی موارد زیادی را بررسی و تحلیل می‌کنند. بنابراین می‌توان حدس زد که تقاضای روزافزون برای بیت کوین از سال 2016 از سوی سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای بوده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریسک سرمایه‌گذاری می‌توانید از مطلب آموزشی «پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری چیست؟» دیدن نمایید.

اگرچه شاخص‌ها نشان‌دهندهٔ خوبی از احساسات بازار می‌باشند، اما توانایی پیش‌بینی آینده را ندارند. به‌عنوان مثال شاخص فلاکت بیت کوین (BMI) نمی‌تواند سرقت از یک صرافی را پیش‌بینی کند. BMI همچنین نمی‌تواند پیش‌بینی کند که آیا دولت‌ها صرافی‌های رمز ارزها را مجبور به ثبت‌نام در کشور خود می‌کنند یا نه.

چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.