شرایط واگذاری زمین رایگان به خانوارهای دارای 4 فرزند – نسیم خبر

به گزارش نسیم خبر، مجلس در قانون بودجه 1402 برای حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت طرح‌هایی تشویقی در نظر گرفته است. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی به تازگی مکلف شده است یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر 20 سال اختصاص دهد.
البته در متن اولیه این بند از لایحه بودجه، شرایط کمی متفاوت بود. ابتدا قرار بود یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های صاحب فرزندان چهار قلو و بیشتر اختصاص یابد که پس از اصلاح، خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر 20 سال جایگزین شدند.
خانوارها برای واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir می‌توانند برای دریافت زمین ثبت‌نام کنند.
واگذاری زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند
همچنین دولت در طرحی دیگر تعیین کرده است تا به خانواده‌های دارای سه فرزند نیز زمین واگذار کند. سرپرست دفتر امور واگذاری زمین و مسکن سازمان ملی زمین و مسکن شروطی برای دریافت این زمین‌ها اعلام کرده است:

– طبق قانون و آیین‌نامه اجرایی، همه خانواده‌هایی که تاریخ تولد فرزند سوم آن‌ها همزمان یا پس از زمان تصویب قانون جوانی جمعیت ( 24 آبان 1400) باشد، مشمول این تسهیلات می‌شوند.
– حداکثر مساحت پیش‌بینی شده برای تحویل زمین به خانواده‌ها 200 مترمربع است و برای ایجاد انگیزه لازم برای خانواده‌های مشمول، فقط هزینه‌های آماده‌سازی زمین از خانواده‌ها دریافت می‌شود. این هزینه‌ به صورت نقدی نیست و تا دو سال بعد از امضا قرارداد در مهلت تنفس، وجهی گرفته نمی‌شود. مابقی آن نیز در 8 سال بعدی دریافت خواهد شد که مبلغ ناچیزی است و شامل کارمزد هم نمی‌شود.
]]>

– طبق آیین‌نامه اجرایی میزان ارزش زمین اگر زیر 800 میلیون تومان باشد، به یک خانواده و اگر قیمت آن بالای 800 میلیون تا یک میلیارد و 600 میلیون تومان باشد به دو خانواده و اگر قیمت بیش از آن باشد و قطعه زمین قابلیت تفکیک نداشته باشد، هزینه آماده سازی 200 متر آن گرفته می‌شود و مابقی آن بر اساس مابه‌التفاوت قیمت دریافت خواهد شد.
– قانون در شهرهایی با جمعیت کمتر از 500 نفر و میانگین باروری کمتر از 2.5 نفر اجرا می‌شود. اگر در شهر مورد نظر زمین به میزان کافی وجود نداشت، در شهر زادگاه پدر یا در شهرهای مجاور نیز واگذار اراضی انجام می‌شود.
– افرادی که در گذشته یک بار از تسهیلات زمین، یا واحد مسکونی یا وام مسکن یارانه دار استفاده کرده باشد، واجد شرایط برای دریافت تسهیلات نیستند، اما طبق ماده 3 قانون جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای هم واجد شرایط نباشد اما فرزند سوم آن‌ها متولد تاریخ اشاره شده به بعد باشد، می‌تواند این تسهیلات جدید را هم دریافت کند.
اگر متقاضیان در روند دریافت تسهیلات و اجرای این طرح دچار مشکل یا ابهام شدند می‌توانند با شماره تلفن 88776740 دفتر واگذاری زمین و مسکن تماس بگیرند.
در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تاکنون ۱۵ هزار خانوار مشمول این قانون، زمین رایگان دریافت کردند که این خانوارها بعد از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده‌اند.
آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن نسیم خبر بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *