صادرات کاغذ آزاد شد – نسیم خبر

به گزارش نسیم خبر، معاون صنایع عمومی واردات وزارت، صنعت، معدن و تجارت اوایل ماه جاری از سازمان توسعه تجارت خواسته بود که با توجه به نامه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت و همچنین نامه دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار با موضوع «رفع محدودیت فعالیت‌های صنعتی و حمایت‌های تعرفه‌ای»، ممنوعیت صادرات کاغذ بسته بندی رفع شود.
به نقل از ایسنا، در نهایت ۲۵ آبان ماه گمرک این موضوع را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.
گفتنی است سال گذشته، روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای کاغذ و مقوا، نیاز سالانه کشور به کاغذ بسته‌بندی را ۸۵۰ هزار تن عنوان کرده و گفته بود که در این حوزه سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید می‌شود که مازاد تولید به کشورهای مختلف از جمله اروپا، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. علت وضعیت مساعت تولید در این بخش تامین فناوری‌های خوب و ماشین آلات روز جهان در کشور است.

او همچنین گفته بود که نیاز سالانه کشور به کاغذ تحریر ۳۸۰ هزار تن است که ۱۸۰ هزار تن ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور ایجاد شده، اما تولید ناچیز است، چرا که به دلیل قوانین موجود تولیدکنندگان توان رقابت با واردکننده را ندارند. برای مثال تولیدکنندگان کاغذ تحریر باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند که واردکنندگان از آن معاف هستند.
همچنین سال‌های گذشته به کاغذ وارداتی ارز دولتی اختصاص پیدا می‌کرد که همین موضوعات توان رقابت تولیدکنندگان را گرفت. بنابراین وضعیت تولید کاغذ تحریر در کشور مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *