موسسات سرمایه‌گذاری چگونه به پایداری رمزارزها کمک خواهند کرد؟

موسسات سرمایه‌گذاری چگونه به پایداری رمزارزها کمک خواهند کرد؟

وقتی رمزارزها در ابتدا توجه سرمایه‌گذاران را جلب کردند، بیشتر سرمایه‌گذارانی جذب رمزارزها شدند که علاقه‌مند به تکنولوژی بودند و می‌خواستند کمی هم ریسک کنند. مثلاً در سال 2016 اکوسیستم رمزارزها یک صنعت تست‌نشده با هزاران سؤال بی‌پاسخ، مانند نحوهٔ برخورد حکومت‌ها، وضعیت رشد این صنعت و … بود که در آن زمان واقعاً صنعت پُرریسکی بوده است.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارز ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

افراد خوش‌بین به رمزارزها، امیدوار هستند که جهشی مانند جهش قیمت اواخر 2017 در به کارگیری رمزارزها رخ دهد، اما هیچ‌کس مطمئن نیست که این موضوع عملی خواهد شد. مطمئناً اکوسیستم پُرریسک رمزارزها برای موسسات سرمایه‌گذاری که باید به فکر راضی نگه‌داشتن مشتریان خود باشند، جذابیت نداشته است. در عوض صنعت رمزارزها برای سرمایه‌گذاران خرد که می‌خواهند در معاملاتی با ریسک بالا سودهای بالایی به‌دست آورند، جذاب می‌باشد.

با گذر چندین سال از آن دوران پُرریسک، وضعیت در این اکوسیستم تغییر کرده است. ثبات رمزارزها بیشتر شده است و بعضی سرمایه‌گذاران این ایده که توکن‌های دیجیتال به‌کلی و به‌سرعت روش کار در دنیای مالی را تغییر خواهند داد را کنار گذاشته‌اند. در همین حال، سرمایه‌گذاران حقوقی بیشتر و بیشتر در حال ورود به این حوزه هستند و به احتمال زیاد به توسعه بیشتر اکوسیستم رمزارزها کمک خواهند کرد. در ادامه به بررسی دقیق‌تر اینکه موسسات مالی چگونه به دنیای رمزارزها وارد شدند و چرا به این حوزه علاقه‌مند شدند می‌پردازیم.

پایداری اکوسیستم رمز ارزها

موسسات سرمایه‌گذاری بازار رمزارزها را در دست می‌گیرند

براساس گزارش بلومبرگ، بابی چو، مدیر بخش معاملهٔ شرکت سرمایه‌گذاری در حوزهٔ رمزارزش‌ها می‌گوید: “موسسات سرمایه‌گذاری از نظر حجم سرمایه از افراد با سرمایه‌های درشت پیشی گرفته‌اند.”

مؤسسات سرمایه‌گذاری چگونه به پایداری رمزارزها کمک خواهند کرد؟

هم‌زمان با علاقه‌مندی موسسات سرمایه‌گذاری به حوزهٔ رمزارزها، محصولات، خدمات و روش‌های جدید برای انجام تراکنش‌ها ایجاد شده‌اند. در گزارش بلومبرگ اشاره شده که ماینرها روش‌های تراکنش خود را حرفه‌ای‌تر کرده‌اند و به‌طور منظم‌تری کوین‌های خود را می‌فروشند، درحالی که قبلاً برای فروش کوین‌ها منتظر می‌ماندند تا یک قله در بازار ایجاد شود و بعد مقداری از کوین‌های خود را در صرافی‌ها می‌فروختند.

چرا مدیریت رمزارزش‌ها اهمیت ویژه‌ای خواهند یافت؟

همهٔ این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که بازار خرید و فروش مستقیم در اکوسیستم رمزارزها در حال گسترش می‌باشد. در آوریل 2018 گردش مالی بازار رمزارزها به‌طور میانگین 30 میلیارد دلار در روز بود. درحالی که حدود 15 میلیارد دلار خرید و فروش در صرافی‌ها انجام می‌شده است. در  همان زمان حجم مبادلات صرافی‌ها نسبت به دوران اوج رمزارزها، در مقایسه با بازار خرید و فروش مستقیم، در حال کاهش بوده است.

نقش چین در رکود بازار رمزارزها چیست؟

چه تغییری در بازار رمزارزها ایجاد شده که موسسات سرمایه‌گذاری به این بازار علاقه‌مند شده‌اند؟

چرا خیلی از این موسسات سرمایه‌گذاری که قبلاً تمایلی به ورود به بازار رمزارزها را نداشتند، به‌سرعت تصمیم به ورود به این حوزه را گرفتند؟ شاید پاسخ مقدار زیادی به نوسانات وابسته باشد. بازار رمزارزها خیلی از نوسانات شدید چند سال پیش فاصله گرفته است. آقای چو معتقد است که در دورهٔ کنونی بازار رمزارزها در محدودهٔ کوچکی در حال نوسان می‌باشد و این نوسانات کم برای موسسات مالی جذابیت بیشتری دارد.

تراکنش‌های خصوصی برای موسسات مالی مناسب‌تر می‌باشند، چون اگر تراکنش‌هایی با حجم بالا در صرافی‌ها انجام شوند، تأثیر شدیدی بر قیمت توکن‌ها خواهند گذاشت. معاملات خصوصی این امکان را فراهم می‌کند که دو طرف معامله قبل از انجام معامله بر سر قیمت به توافق برسند و کمی از ریسک‌ و عدم قطعیت موجود در معامله بکاهند. این نوع معاملات، کار موسسات سرمایه‌گذاری که تمایل به معاملات با حجم بالا دارند را تسهیل می‌کند. همان طور که قبلاً هم اشاره شد، انجام معاملات با حجم بالا در صرافی‌ها دشوار است و نوسانات شدیدی در قیمت ایجاد می‌کند.

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

در اواسط 2018 با کاهش محبوبیت رمزارزها بین سرمایه‌گذاران خرد، موسسات سرمایه‌گذاری وارد میدان شدند و در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کردند. ادامه این روند می‌تواند نقش تعیین‌کنند‌ه‌ای در ادامه گسترش اکوسیستم رمزارزها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.