مذاکره ایران و کره‌ جنوبی برای آزادسازی دارایی‌های ایران

به گزارش نسیم خبر، این مقام وزارت خارجه کره جنوبی که نامش فاش نشده است روز سه‌شنبه به یونهاپ گفت: با توجه به چراغ سبز آمریکا به این کشور برای فروش واکسن کرونا به ایران، تهران و سئول سرگرم گفت‌وگو در مورد آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در بانک‌های کره‌ای هستند.
بر اساس اعلام روز سه‌شنبه بانک‌های کره جنوبی، حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم‌های ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران، مسدود شده است.
خبرگزاری یونهاپ روز سه‌شنبه گزارش کرد: از شهریور سال ۱۳۹۸، حدود سه تریلیون وون پول ایران در یک بانک کره جنوبی مسدود شده است. این پول توسط شعبه بانک ملت ایران در سئول واریز شده است.
گزارش می‌افزاید: علاوه بر این سه تریلیون وون، حدود ۷ میلیارد دلار پول نفت ایران در دو بانک کره جنوبی به نام‌های بانک صنعتی کره و ووری بانک مسدود شده است.
یونهاپ نوشته است: پس از درخواست ایران برای استفاده از پول‌های مسدود شده برای اهداف بشردوستانه، سئول برای تامین معافیت‌های تحریم برای استفاده از این پول ها با وزارت خزانه‌داری آمریکا رایزنی کرده بود.
این مقام یادآوری کرد: اگرچه تاییدیه ویژه‌ای از سوی آمریکا برای این کار دریافت کرده‌ایم اما ایران هنوز به دلیل نگرانی از بلوکه شدن مجدد پول‌هایش در جریان تبدیل آن از وون به دلار برای خرید واکسن، تصمیمی نگرفته است.
پیش از این گزارش شده بود: «چوی جونگ» معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی قرار است از روز یکشنبه هفته آینده برای رایزنی در مورد آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران به تهران سفر کند.

 
منبع: ایرنا