معرفی شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs)

شرکت گلدمن ساکس یک مؤسسه مالی بین‌المللی است که در سال ۱۸۶۹ در شهر نیویورک آمریکا راه‌اندازی شده است. در این شرکت طیف وسیعی از خدمات مالی در حوزه‌های مختلفی مانند بانکداری سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار، مدیریت سرمایه‌گذاری و بانکداری مصرف‌کننده (Consumer banking) به مشتریان ارائه می‌شود. مشتریان گلدمن ساکس در گروه‌های مختلف مانند شرکت‌ها، مؤسسات مالی، دولت‌ها و افراد حقیقی قرار می‌گیرند.
طی بحران مالی در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ بسیاری از مؤسسات مالی دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری شدند، اما گلدمن ساکس توانست موقعیت خود را به‌عنوان یک رهبر جهانی حفظ کند.
فهرست این مقاله
تاریخچه شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs)

شرکت گلدمن ساکس در سال ۱۸۶۹ توسط معلم مدرسه Bavarian شخصی به نام Marcus Goldman تأسیس شد. با ورود داماد گلدمن Samuel Sachs در سال ۱۸۸۲ و پسرش Henry و داماد دیگر وی Ludwig Dreyfus در سال ۱۸۸۵، بیزینس این شرکت به شراکتی گسترده تبدیل شد. گلدمن ساکس برای اولین بار در سال ۱۸۹۶ به بورس نیویورک پیوست و با رشد سریع خود، طی دو سال سرمایه خود را به ۱.۶ میلیون دلار افزایش داد.
روند پیشرفت شرکت گلدمن ساکس
طی سال‌های متولی این شرکت از طریق خرید و توسعه، جایگاه خود را به‌عنوان یک رهبر اصلی در بازار صنعت مالی تثبیت کرد. همچنین در سال ۱۹۲۸ شرکت گلدمن ساکس Trading Corp را به‌عنوان یک «صندوق سرمایه‌گذاری بسته» راه‌اندازی کرد، اما این پروژه طی سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹ با شکست مواجه شد.
در سال ۱۹۷۰، این شرکت اولین دفتر بین‌المللی خود را در شهر لندن انگلستان راه‌اندازی کرد. دو سال پس از آن در سال ۱۹۷۲، این شرکت به‌منظور گسترش دامنه دسترسی‌های خود در انگلستان، یک بخش خصوصی ثروت و درآمد ثابت ایجاد کرد.
در سال ۱۹۸۱ گلدمن ساکس، شرکتی به نام J.Aron & Company را خریداری کرد که در زمینه فلزات گران‌بها، قهوه و مبادلات خارجی فعال بود. به ‌این ‌ترتیب این شرکت وارد بازار آمریکای جنوبی شد و طی سال‌های پس از آن رشد خوبی را تجربه کرد. شرکت گلدمن ساکس Assets Management در سال ۱۹۸۶ توسط گلدمن ساکس تأسیس شد که امروزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual) و تأمینی (Hedge) خود را مدیریت می‌کند.
بحران مالی در شرکت Goldman Sachs
گلدمن ساکس یکی از شرکت‌هایی است که از کمک مالی خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان بخشی از برنامه Troubled Asset Relief Program (TARP) بهره برده و در سال ۲۰۰۸، سرمایه ۱۰ میلیارد دلاری از خزانه آمریکا دریافت کرد و این مبلغ را با بهره ۲۳ درصدی، در قالب ۳۱۸ میلیون دلار سود سهام ترجیحی و ۱.۴۱۸ میلیارد دلار ضمانت بازخرید، به خزانه‌داری بازپرداخت کرد.
ویژگی‌های شرکت گلدمن ساکس

شرکت گلدمن ساکس در سال مالی ۲۰۲۰، ۴۴.۶ میلیارد دلار درآمد خالص ثبت کرد.
در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱، ارزش بازار این شرکت ۱۳۴.۸ میلیارد دلار گزارش شد.
گلدمن ساکس یک شرکت مالی بین‌المللی بوده و دفاتر آن در ۳۵ کشور مختلف مستقر است.

معرفی بخش‌های مختلف شرکت گلدمن ساکس
شرکت گلدمن ساکس در چهار بخش بیزینسی مختلف فعالیت کرد و خدماتی را به مشتریان خود ارائه داد. در ادامه به معرفی هریک از این بخش‌ها می‌پردازیم:

بانکداری سرمایه‌گذاری (Investment Banking)
بازارهای جهانی (Global Markets)
مدیریت دارایی (Asset Management)
مدیریت ثروت و مصرف‌کننده (Consumer & Wealth Management)

معرفی بخش بانکداری سرمایه‌گذاری

می‌توان گفت این بخش از شرکت Golman Sachs یعنی بانکداری سرمایه‌گذاری، به یک اندازه سبب معروفیت و بدنامی گلدمن ساکس شد. در این بخش، خدمات متنوعی مانند فعالیت‌های مشاوره مالی، پذیره‌نویسی و وام‌دهی شرکتی به مشتریان ارائه می‌شود.
در سال‌های اخیر، بخش بانکداری سرمایه‌گذاری این شرکت عرضه اولیه عمومی (IPO) برای شرکت‌های متنوعی از قبیل شرکت تحویل وعده غذایی Blue Apron (APRN)، بازار آنلاین خودرو CarGurus و شرکت خدمات سوخت EzFill (EZFL) را مدیریت کرده است.
یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های اولیه انجام‌شده توسط این شرکت مربوط به سال ۲۰۱۳ و شبکه خبری Twitter Inc. است که درنهایت به جمع‌آوری ۲۰ میلیون دلار درآمد برای شرکت گلدمن ساکس منجر می‌شود. در سال ۲۰۲۰، عملیات بانکداری سرمایه‌گذاری ۹.۱ میلیارد دلار درآمد به همراه داشته و این میزان در مقایسه با سال قبل از آن ۶.۸ میلیارد دلار افزایش داشته است.
معرفی بخش بازارهای جهانی

این بخش از خدمات شرکت مخصوص مشتریانی است که محصولات مالی را خرید و فروش کرده، سرمایه‌ای را جذب کرده و ریسک موجود را مدیریت می‌کنند. این بخش از شرکت شامل درآمد ثابت، ارز و کالا (FICC)، سهام، فعالیت‌های واسطه‌گری و تأمین مالی می‌شود.
اصولاً مشتریان این بخش، مؤسسات مالی بزرگی هستند که در بازارهای نقد (Liquid) و غیر نقد (illiquid) نیازمند انجام معامله هستند؛ از این‌رو در این بخش نتایج مربوط به تحقیقات بازار، ایده برای انجام معاملات و اطلاعات لازم برای سرمایه‌گذاری نیز به مشتریان ارائه می‌شود. این بخش در سال ۲۰۲۰، به میزان ۲۱.۲ میلیارد دلار درآمد خالص برای شرکت به ارمغان آورده و به همین دلیل بزرگ‌ترین بخش تجاری گلدمن ساکس نیز شناخته می‌شود.
معرفی بخش مدیریت دارایی

این بخش از شرکت خدمات سرمایه‌گذاری خود را برای کمک به حفظ و رشد دارایی‌های مالی مشتریان ارائه می‌دهد. درواقع به‌موجب ارائه این خدمات ابتدا ثروت مشتریان حفظ شده و در ادامه رشد پیدا می‌کند. این حوزه معادل سرمایه‌گذاری در یک صندوق است.
شرکت دارایی مشتریان را براساس یکی از استراتژی‌های به‌کاررفته در شرکت مانند حقوق صاحبان سهام، درآمد ثابت و سرمایه گذاری جایگزین مدیریت می‌کند. منظور از سرمایه‌گذاری‌های جایگزین صندوق‌های تأمین، صندوق‌های اعتباری، سهام خصوصی، ارزها، املاک و مستغلات و استراتژی‌های تخصیص دارایی است.
درآمد این بخش از طریق کارمزدهای مدیریت، کارمزدهای تشویقی، سرمایه‌گذاری‌های سهام و سرمایه‌گذاری‌های وام و بدهی درآمدزایی می‌کند. در سال ۲۰۲۰ بخش مدیریت دارایی، درآمد خالص ۸ میلیارد دلاری را برای شرکت به همره داشته است.
معرفی بخش مدیریت ثروت و مصرف‌کننده

بخش مدیریت ثروت جزء ضروری در هر بانک سرمایه‌گذاری موفق است و در شرکت گلدمن ساکس شامل خدمات مشاوره ثروت و بانکی از جمله برنامه‌ریزی مالی، مدیریت سرمایه‌گذاری، سپرده‌گذاری و وام می‌شود. در این بخش یک فرد حقیقی یا مؤسسه و شرکتی که از ثروت زیادی برخوردار هستند، به‌منظور افزایش ثروت، محافظت از دارایی‌ها و یافتن راهی برای کاهش قانونی مالیات از مشاوره‌های متخصصان این حوزه شرکت استفاده می‌کنند.
درآمد این بخش از شرکت از طریق کارمزدهای مدیریت، کارمزدهای تشویقی، بانکداری خصوصی و وام‌دهی ایجاد می‌شود. شاید در ابتدا فرایند مدیریت ثروت کار چندان دشواری به نظر نرسد، اما بی‌شک، نیازمند تخصص و دانش کارشناسان این زمینه است. طی سال مالی ۲۰۲۰، در این بخش درآمد خالص ۶ میلیارد دلاری به ثبت رسیده است.
نظر شرکت گلدمن ساکس خصوص بازار ارزهای دیجیتال
براساس اخبار منتشرشده، شرکت گلدمن ساکس به زمان ارائه اولین ابزارهای سرمایه‌گذاری خود به مشتریان بخش مدیریت ثروت در زمینه بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال نزدیک می‌شود. براساس اعلام رئیس جهانی دارایی‌های دیجیتال بخش مدیریت ثروت این شرکت مالی قصد دارد امکان سرمایه‌گذاری در کلاس دارایی‌های نوظهور مانند ارزهای دیجیتال را برای مشتریان خود فراهم کند.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *