موجودی حساب Account Balance در بازارهای مالی چیست؟

موجودی حساب Account Balance در بازارهای مالی چیست؟

موجودی حساب به میزان پول موجود در یک مخزن مالی مانند یک حساب پس‌انداز یا جاری در هر لحظه می‌گویند. مانده‌حساب پس از کسر بدهی‌ها و میزان اعتبارهای دریافتی، همیشه مبلغی خالص است. مانده‌حساب زیر صفر یا اصطلاحاً منفی،  بیانگر بدهی خالص است مانند زمانی که یه چک به مبلغ بیش ازموجودی حساب آن چک هنوز نقد نشده باشد یا به زبان ساده‌تر یک چک بی‌محل از آن حساب کشیده شده باشد. برای حساب‌های مالی که صورت‌حساب‌های دوره‌ای دارند، مانند قبض برق یا بازپرداخت یک وام، مانده‌حساب نیز ممکن است حساب را منفی یا همان بدهکار نشان دهد.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بازار مالی ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بازارهای مالی چیست؟» را مطالعه نمایید.

نکات کلیدی موجودی حساب:

  • مانده‌حساب، ارزش حساب در لحظه و یا منابع مالی در دسترس از یک حساب خاص مانند یک حساب جاری، پس انداز و یا یک سپردهٔ سرمایه‌گذاری بلندمدت را نشان می‌دهد.
  • مؤسسات مالی ارزش فعلی مانده حساب‌ها را به دو شکل کاغذی و آنلاین برای دسترسی مشتریان اعلام می‌کنند.
  • مانده‌حساب در سرمایه‌گذاری‌های پُرریسک که در آن دارایی‌ها در معرض خطر قرار دارند، ممکن است به‌طور قابل توجهی در طول روز تغییر کند.
  • موجودی حساب منفی بدهی خالص را نشان می‌دهد.

درک موجودی حساب

موجودی حساب شما کل دارایی شما منهای مجموع بدهی‌های شما است. گاهی می‌توان آن را ارزش خالص یا کل ثروت شما نامید به این دلیل که هرگونه بدهی یا تعهد پرداخت شما از موجودی مثبت حساب شما کسر شده است. برای حساب‌های خاص در یک مؤسسهٔ مالی، مانند حساب جاری یا حساب کارگزاری، مانده‌حساب شما نشان‌دهندهٔ مجموع سرمایهٔ موجود یا ارزش آن حساب خواهد بود. برای سرمایه‌گذاری‌ها و یا سایر دارایی‌های پُرریسک، با بالا و پایین رفتن قیمت‌های اوراق قرضه (بهادار) یا سهام‌ها در بازار، مانده‌حساب شما نیز تغییر می‌کند.

اوراق قرضه چیست؟

بسیاری از حساب‌های مالی دیگر نیز دارای مانده‌حساب هستند. همه چیز از یک قبض آب و برق تا یک حسابی که در رهن جایی است، باید مانده‌حساب را به شما نشان دهد. برای حساب‌های مالی که پرداخت‌های دوره‌ای دارند مانند قبض آب، مانده‌حساب شما معمولاً مبلغ بدهی شما را نشان می‌دهد. یک مانده‌حساب نیز می‌تواند به کل پولی که شما به شخص ثالث بدهکار هستید، مانند یک شرکت کارت اعتباری، شرکت‌های آب و برق، اقساط وام بانکی یا نوع دیگری از وام‌دهنده یا بستانکار اشاره کند.

در نظام بانکی، مانده‌حساب میزان پولی است که در حساب جاری یا پس‌انداز خود در دسترس دارید. موجودی حساب (مرجع) شما مبلغ خالص قابل دسترسی است که پس از کسر هرگونه هزینه یا بدهی از تمام سپرده‌ها و اعتبارات شما در حساب شما باقی می‌ماند. گاهی اوقات حساب شما به دلیل معوق بودن معاملات یا چک‌هایی که هنوز پردازش نشده‌اند، آمار دقیقی از موجودی حساب شما نمی‌دهد.

توجه: موجودی حساب بانکی شما می‌تواند گمراه‌کننده باشد در صورتی که چکی که شما نوشتید و هنوز بانک آن را نقد نکرده است و یا اینکه یک معامله یا تراکنش معلق یا باز دارید که هنوز به انجام نرسیده است.

نمونه‌هایی از مانده‌حساب

برای مثال یک کارت اعتباری را در نظر می‌گیریم، شما ممکن است خریدهای مختلفی با قیمت 100 دلار، 50 دلار و 25 دلار انجام داده باشید و کالای دیگری را نیز به ارزش 10 دلار مرجوع کنید. موجودی حساب شامل خریدهای انجام شده می‌شود، که در کل 175 دلار است ، اما یک کالا با ارزش 10 دلار نیز بازگردانده شده است. خالص بدهی‌ها و اعتبارات 165 دلار یا 175 دلار منهای 10 دلار است که این مبلغ، مانده‌حساب شما است.

موجودی حساب Account Balance در بازارهای مالی چیست؟

در یک حساب جاری، اگر مانده‌حساب شما 500 دلار باشد، و شما یک چک برای 1500 دلار دریافت کرده باشید و همچنین یک چک نوشته و خرج کرده باشید یا یک پرداخت خودکار را به مبلغ 750 دلار برنامه‌ریزی کرده باشید، با توجه به مؤسسه بانکی، حساب شما ممکن است بلافاصله مانده‌حساب 2000 دلار را نشان دهد. اگرچه، مانده‌حساب واقعی شما 1250 دلار است. مهم است که مانده‌حساب را پیگیری و تمامی بدهی‌ها و اعتبارات را ثبت کنید تا از دقیق‌ترین تصویر حساب خود بتوانید اطمینان حاصل کنید.

تحلیل مالی چیست؟

موجودی حساب در مقابل اعتبار موجود

برای کارت‌های اعتباری، مانده‌حساب به میزان کل بدهی از تاریخ شروع تخصیص اعتبار گفته می‌شود. مانده‌حساب شما در کارت اعتباری همچنین شامل بدهی‌هایی است که از ماه‌های گذشته باقی مانده‌اند، که ممکن است شامل هزینه‌هایی مثل بهره یا سود نیز بشوند. اعتبار موجود اصطلاحی است که در کنار تراز حساب به کارگرفته می‌شود و نشان می‌دهد که چه مقدار از اعتباری که برای صرف هزینه دارید باقی مانده است.

برای برخی از حساب‌های بانکی، سپرده‌ها ممکن است بلافاصله به‌طور کامل یا جزئی به‌روز نشوند و چند روز کاری طول بکشد تا تغییرات ایجاد شده در حساب شما نمایان شود. در چنین شرایطی، بانک‌ها معمولاً موجودی فعلی را در کنار مبلغ غیرقابل دسترسی که در انتظار اعمال شدن در حساب هست، به شما نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.