پیتر برنت کیست؟ 10 توصیه او به معامله گران تازه کار

در بازارهای مالی، افراد زیادی هستند که ادعای حرفه‌ای بودن می‌کنند، ولی در این میان، تنها عده کمی وجود دارند که نه‌تنها ادعای موفق بودن نمی‌کنند، بلکه واقعاً در کارشان موفق هستند! «پیتر برنت» (Lewis Peter Brandt) یکی از این معامله‌گران افسانه‌ای است که در بیشتر بازارهای مالی از بورس و اوراق بهادار بگیر تا ارزهای دیجیتال، طلا، املاک و… سرمایه گذاری کرده است.
در این قسمت از نسیم خبر، نگاهی به طرز تفکر و نگاه پیتر برنت به بازار می‌اندازیم و با شخصیت او بیشتر آشنا می‌شویم. اگر به‌دنبال یک مربی واقعی برای معامله‌گری در بازارهای مالی هستید یا دلتان می‌خواهد به چند نصیحت واقعی و کارساز که از زبان یک معامله‌گر بسیار حرفه‌ای زده می‌شوند گوش دهید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
فهرست این مقاله
نگاهی جزئی به سال‌های فعالیت پیتر برنت
اولین ملاقات برنت و تجارت از سال ۱۹۷۶ با یک شرکت غله انجام شد. او می‌خواست کار با پول را یاد بگیرد و این کار بدون حضور نزدیک در قلب دنیای تجارت امکان‌پذیر نبود. پیتر از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ با شرکت‌های بزرگی مثل «شرکت سوپ کمپل» (Campbell Soup Company)، «گندم اورو» (Oro Wheat)، «شکلات گودیوا» (Godiva Chocolate) و… کار کرد. او در سال ۱۹۸۰ شرکت (Factor Trading Co) را راه‌اندازی کرد. برنت در این شرکت تحقیقات بازاریابی انجام می‌داد و فعالیت‌های تجاری چند شرکت بزرگ را مدیریت می‌کرد.
چند نکته جالب درباره Peter Brandt

پیتر برنت در توییتی اعلام کرد که «جو بایدن» و افکاری که برای افزایش مالیات از سود ارزهای دیجیتال در سر دارد، یک خطر بزرگ برای سرمایه‌گذاران و تریدرها به شمار می‌رود.
«Peter Brandt» معتقد است که احتمال ۱ میلیون دلاری شدن بیت کوین درست به اندازه صفرشدن ارزش آن است!
برنت، تعصب خاصی روی بیت کوین ندارد و آن را چیزی عجیب و غریب نمی‌داند. او بر این باور است که بیت کوین، چیزی مثل سایر دارایی‌هاست.
پیتر پس از پیش‌بینی سقوط ارزش بیت کوین، مورد حمله آماجی از انتقادها قرار گرفت؛ به‌حدی که علاقه‌اش به تجارت ارزهای دیجیتال کم‌رنگ شد و اعلام کرد که ترجیح می‌دهد در بازارهای سنتی‌تری مانند بورس و اوراق بهادار سرمایه گذاری کند و مدتی از دنیای پر از آشوب و سرشار از سرمایه‌گذاران نابالغ ارزهای دیجیتال فاصله بگیرد.
او معتقد است ارزهایی مانند «اتریوم» و سایر آلت کوین‌ها در آینده، عملکرد بسیاری بهتری از بیت کوین خواهند داشت.

دیگران درباره پیتر برنت چه می‌گویند؟
برنت با بسیاری از بزرگان بازارهای مالی، سابقه فعالیت جدی دارد. در ادامه نگاهی به نظر چند نفر از شاگردان، همکاران و تاجران «Peter Brandt» می‌اندازیم تا از دریچه نگاه آن‌ها بیشتر با برنت آشنا شویم:

جک شواگر (Jack Schwager)، نویسنده مجموعه کتاب‌های جادوگران بازار و شواگر در آینده

هیچ‌چیز جادویی درباره نمودارهای کلاسیک وجود ندارد. جادوی اصلی در توانایی تجزیه و تحلیل با چاشنی تجربه در مدیریت ریسک است. این ترکیب همان چیزی است که پیتر برنت در آن برتری دارد و در طول چهار دهه فعالیت در آن به موفقیت رسیده است.
برخلاف افراد دیگری که فقط حرف می‌زنند و خودشان هیچ‌کدام از راهنمایی‌هایشان را در عمل به کار نبسته‌اند، پیتر به شما یاد می‌دهد که چگونه راهی که خودش در تجارت طی کرده است را به کار بگیرید. اون به معنای واقعی یک معامله‌گر است.

رابرت پرچر (Robert Pretcher)، مدیر عامل (Elliot Wave International)

پیتر برنت در کتاب‌هایش با قلمی روشن، دانشی بر پایه تجربه و مشاوره صادقانه و دور از هرگونه پیچیدگی و به‌صورت گام به گام به شما توضیح می‌دهد که چگونه به‌عنوان یک فرد متعهد برای امرار معاش خودتان دست به تجارت بزنید. اگر این موضوع هدف شما نیز به شمار می‌آید، پیتر بلیت مستقیمتان برای رسیدن به این ماجراست.

رائول پال (Raoul Pal) بنیان‌گذار و مدیر عامل (Real Vision TV)

پیتر یکی از بهترین و باتجربه‌ترین معامله‌گران جهان با رویکرد کلاسیک است. نگاه تحلیلی و مبتنی بر نمودار او برای تجارت و مدیریت ریسک، واضح، قابل درک و عملی است. ما در (Real Vision) این افتخار را داشتیم تا آثار پیتر را به نمایش بگذاریم. آثار او همچنان یکی از پرطرفدارترین محصولات برای کاربران ماست. من نمی‌توانم به اندازه کافی کار او را توصیه کنم.

کریستین سیوا جوتی (Christian Siva-Jothy)، تاجر، رئیس سابق بازرگانی پروپ و گلدمن ساکس

سال‌هاست پیتر برنت به‌عنوان یک دوست و مربی در کنار من بوده است؛ بنابراین وقتی قرار باشد از او صحبت کنم، نمی‌توانم این دوستی و همکاری را در نظر نگیرم. بزرگ‌ترین چیزی که من و پیتر روی آن تفاهم داریم، اشتیاقمان به بازار است؛ درحالی‌که من با نگاه بنیادی و پیتر با نگاه یک چارتیست کلاسیک، بازار را زیر نظر گرفته‌ایم. چیزی که در طول سال‌ها حضور در کنار پیتر کشف کرده‌ام، این است که او یک معامله‌گر واقعی است.
پیتر سابقه‌ای عالی در بازار دارد که او را در رده نخبگان بازار جای می‌دهد. از طرفی در طول ۲۸ سالی که از تجارت من می‌گذرد، دریافتم که پیتر یکی از بهترین معلم‌ها و مدیران ریسکی است که با آن‌ها سر و کار داشته‌ام. او یک حرفه‌ای تمام‌عیار در تجارت است؛ یک معامله‌گر ذاتی که ترکیبی از علاقه شدید و استعدادی ناب برای انتقال دانش خود به افراد مشتاق یادگیری را دور هم جمع کرده است.

کارولین استفن (Caroline Stephen) مدیر عامل (Talking Trading)

پیتر برنت یکی از محبوب‌ترین و الهام‌بخش‌ترین مهمانان ما در (Talking Trading) بوده است. اشتیاق او به تجارت، تجربه بسیار زیادی که در بازار به دست آورده است و خواست قلبی‌اش برای کمک به دیگران او را به یکی از قدرتمندترین افرادی تبدیل کرد که تا به حال با آن‌ها مصاحبه کرده‌ام. او یک جنتلمن واقعی بازار است. به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا پیتر برای خودش یک صنعت بزرگ محسوب می‌شود.
پاسخ به دو پرسش پرتکرار درباره پیتر برنت

آیا پیتر برنت واقعاً یک معامله‌گر افسانه‌ای است؟

بله. پیتر برای اولین بار تجارت را حوالی سال ۱۹۷۵ آغاز کرد. عملکرد او در این مدت، بسیار شگفت‌انگیز بود. درواقع او توانست نرخ سالانه ۴۲ درصدی را در یک بازه کوتاه تجربه کند. البته تنها این نیست؛ چون او بعدها توانست این مقدار را به ۶۰۰ درصد هم برساند! بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و جهانی از برنت به‌عنوان مشاور تجاری کسب و کارشان کمک می‌گیرند.

پیتر برنت چند کتاب نوشته است و کتاب‌هایش در چه زمینه‌ای هستند؟

او دو کتاب نوشته است. اولین کتاب او با عنوان «معامله آتی کالا با الگوهای نمودار کلاسیک» (Trading Commodity Futures with Classical Chart Patterns) در سال ۱۹۹۰ منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای کامل‌شده از خبرنامه‌هایی است که در طول سال‌ها با نام «The Factor» منتشر می‌شده‌اند. برنت در این خبرنامه‌ها طرز تفکر و ساز و کار خودش درباره بازار و معامله‌گری را با خوانندگانش در میان می‌گذاشت.
کتاب دوم او با نام «خاطرات یک معامله‌گر حرفه‌ای کالا: درس‌هایی از ۲۱ هفته تجارت واقعی» (Diary of a Professional Commodity Trader: Lessons from 21 Weeks of Real Trading) در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. برنت در این کتاب خاطرات معاملات خود در سال ۲۰۰۹ را برای خوانندگانش تعریف می‌کند و شما را با فلسفه خود درباره سفته‌بازی، تجزیه و تحلیل بازار، شناسایی و انتخاب تجارت، مدیریت ریسک و بسیاری موارد دیگر آشناتر می‌کند. شما با خواندن این کتاب می‌توانید نگاهی رایگان به عمق تجربه‌های یک معامله‌گر حرفه‌ای بازار بیندازید.
پیتر برنت (Peter Brandt) چگونه به خودش نگاه می‌کند؟
مدتی قبل سایت آمازون با پیت برنت یک مصاحبه اختصاصی ترتیب داد. در این مصاحبه برنت از خودش و نگاهی که به بازار دارد صحبت کرد. بررسی گلچینی از طلایی‌ترین صحبت‌های او می‌تواند برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازارهای مالی بسیار مفید باشد. بیایید نگاهی به این ماجرا بیندازیم:

آقای برنت، چه چیزی سبب شد به‌عنوان یک معامله‌گر، موفقیتی این چنین طولانی را تجربه کنید؟

جالب است بدانید من هیچ‌وقت فکر نکردم یک معامله‌گر موفق هستم؛ چون هدفی که برای عملکرد خودم در نظر می‌گیرم، همیشه بالاتر از چیزی است که به دست می‌آوردم. درواقع من بزرگ‌ترین و سخت‌گیرترین منتقد خودم هستم.
وقتی بالاخره موفق می‌شوم و به یک هدف می‌رسم به‌جای جشن‌گرفتن، میله پرش بعدی‌ام را یک یا چند قسمت بالاتر می‌گذارم؛ به همین دلیل وقتی هنوز از درون احساس موفقیت نمی‌کنم، برایم سخت است که درباره موفق‌بودن صحبت کنم، اما درمجموع هدف‌هایی را که تا امروز به دست آورده‌ام، مدیون سه چیز می‌دانم:

توجه بسیار زیاد به مدیریت ریسک

من بیشتر از هر چیز، زمان و انرژی ذهنی قابل‌توجهی را روی کشف و به کار بردن روش‌های کنترل ریسک می‌گذارم. مدیریت ضرر و زیان و دوره‌های از دست دادن سرمایه، اولویت‌های اول من هستند؛ چون وقتی بتوانم کشتی سرمایه خودم را در طول طوفان‌های پیدا و پنهان به‌خوبی مدیریت کنم، دیر یا زود توانایی دیدن ساحل یا دریانوردی در آرامش را به دست خواهم آورد.

طراحی بسیار ساده رویکردهای معاملاتی

من پیچیده فکر نمی‌کنم. حضور یک رویداد تجاری در برنامه معاملاتی من به این معنا نیست که آن تجارت حتماً سودآور خواهد بود. این تنها به این معناست که تجارت در برنامه‌های من جریان دارد.

همیشه به دنبال تجزیه فرایندها در تجارت هستم

این موضوع به من کمک می‌کند تا اجزای معامله‌ها را درک و حتی اندازه‌گیری کنم و از این راه، حساب گزینه‌های قابل کنترل و غیر قابل کنترل را از هم سوا سازم.
البته اینکه یک یا چند مورد از معامله‌ها سودآور خواهند بود یا نه، عامل قابل‌کنترلی نیست. وقتی یک معامله‌گر این موضوع را یاد می‌گیرد، می‌تواند احساسات خود را هنگام روبه‌روشدن با فرصت‌های ترید، بیشتر از گذشته کنترل کند.

به نظر شما چرا بیشتر معامله‌گرها با مشکل روبه‌رو می‌شوند؟

شاید بهتر باشد به‌جای «مشکل» از واژه «چالش» استفاده کنیم. این موضوع تنها محدود به تعدادی از معامله‌گرها نیست؛ زیرا همه معامله‌گران در حال مبارزه هستند. تنها نوع مبارزه برای معامله‌گران حرفه‌ای و تازه‌کار با هم فرق می‌کند. معامله‌گران حرفه‌ای با به حداقل رساندن نوسانات دارایی، مدیریت ذهنشان هنگام فراز و فرود قیمت‌ها و انجام کاری که می‌دانند باید انجام دهند، در این مبارزه به پیروزی می‌رسند.
این در حالی است که تاجران تازه‌کار دست‌کم تا زمانی که قوانین بازی را یاد بگیرند، دور خودشان می‌چرخند. این ماجرا تا زمانی که آن‌ها روی یادگیری و افزایش دانش خودشان تمرکز نکنند، ادامه پیدا می‌کند. من فکر می‌کنم بیشترین چیزی که سبب به چالش کشیده‌شدن معامله‌گران تازه‌کار می‌شود، از سه منبع ریشه می‌گیرد:

معامله‌گران تازه‌کار به‌جای مدیریت معامله‌هایی که در آن‌ها ضرر کرده‌اند، اولویتشان را روی یافتن معامله‌هایی سودآور قرار می‌دهند. آن‌ها به‌دنبال بازارهایی هستند که همیشه برای آنها معامله‌هایی سودآور را به دنبال داشته باشند.

این ماجرا آنها را وارد یک جست‌وجوی بی‌پایان برای یافتن ترکیبی جادویی از الگوهای موفقیت در بازار می‌کند تا دست‌کم در ۸۰ درصد مواقع موفق شوند؛ درحالی‌که احتمال موفقیت در یک بازار حتی برای حرفه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران نیز بسیار کمتر از این حرف‌هاست.

معامله‌گران تازه‌کار از اهرمی استفاده می‌کنند که محکوم به شکست است. به زبان ساده، آن‌ها به‌دلیل هیجان به دست آوردن موفقیت، گاهی در یک معامله تا ۲۰ درصد از سرمایه خود را به خطر می‌اندازند، ولی معامله‌گران حرفه‌ای هرگز چنین کاری را با سرمایه ارزشمندشان انجام نمی‌دهند.
بیشتر معامله‌گران تازه‌کار تکلیفشان را با معامله‌ها روشن نکرده‌اند. آن‌ها نمی‌دانند که یک معامله برای آنها چه معنایی می‌دهد؛ درحالی‌که اگر تعریف عملی و اجزای یک نوع تجارت به‌روشنی درک نشود، نمی‌توان مرزهای مشخصی برای ریسک‌کردن و صبر در معامله‌ها مشخص کرد. از طرفی، فرایند طراحی رویکردهای معاملاتی و شیوه‌های عملکرد تقریباً غیرممکن خواهند شد.

با وجود اینکه معامله‌گران تازه‌کار با گذشت زمان، شرایط بهتری را تجربه خواهند کرد، حداقل باید یک نقطه شروع برای این ماجرا وجود داشته باشد. متأسفانه بیشتر معامله‌گران مبتدی قبل از اینکه فرصت فهمیدن قوانین بازی را به دست بیاورند، تمام سرمایه و حتی امیدشان را از دست می‌دهند.

آقای پیتر برنت، چرا تحلیل مبتنی بر قیمت را به شاخص‌های فنی ترجیح می‌دهید؟

در ابتدا اجازه بدهید بگویم من به آن دسته از معامله‌گرانی که با موفقیت از اندیکاتورهای فنی استفاده می‌کنند، احترام می‌گذارم؛ حتی چند تن از آن‌ها را از نزدیک می‌شناسم، اما من زمانی برای استفاده از شاخص‌های فنی ندارم و برای این کار هم چند دلیل دارم:

بیشترین چیزی که نمی‌توانم درباره شاخص‌های فنی با آن کنار بیایم، این است که این شاخص‌ها چیزی بیش از یک «مشتق قیمت» نیستند. وقتی من می‌توانم به‌طور مستقیم قیمت‌ها را از روی نمودارها مطالعه کنم، پس چرا خودم را برای خواندن مشتق قیمت‌ها به زحمت بیندازم؟
من یک مینیمالیست هستم. می‌خواهم تا جایی که امکان داشته باشد، برنامه معاملاتی ساده‌ای داشته باشم. استفاده از اندیکاتورها برنامه معاملاتی من را بسیار پیچیده می‌کند.
تمرکز مطلق روی شاخص‌های فنی می‌تواند نتیجه‌ای برعکس را داشته باشد و معامله‌گر را به سمت بازاری که در حال سقوط است، هدایت کند! در کل باید بگویم به نظر من، تمام چیزی که درباره شاخص‌ها وجود دارد، کاملاً ساختگی است.

آیا برای سود و زیان در معامله‌ها قوانین سفت و سختی تعیین کرده‌اید؟

بله البته! هنگامی که وارد یک معامله می‌شوم، دقیقاً می‌دانم که در چه قیمتی برای به دست آوردن سود یا کاهش ضرر معامله را ببندم. بدون در نظر گرفتن این موضوع‌ها، معامله‌کردن در بازارهای مالی مختلف، دیوانه‌کننده خواهد بود.

به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای چه توصیه‌ای برای معامله‌گران تازه‌کار اما مشتاق دارید؟

اولین چیزی که می‌خواهم به کسانی که در اول این راه هستند بگویم، این است که لطفاً وارد این بازی نشوید و دست از تلاش برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر بردارید؛ زیرا این کار واقعاً سخت و طاقت‌فرساست. توصیه می‌کنم سرمایه خود را به یک معامله‌گر حرفه‌ای بدهید تا او این کار را برای شما انجام دهد، ولی اگر با این حرف‌ها میدان را خالی نمی‌کنید ۱۰ نصیحت برایتان دارم:

حداقل دو سال طول می‌کشد تا با چم و خم بازارهای مالی آشنا شوید و قوانین بازی را یاد بگیرید؛ بنابراین در این مدت به‌جای بازی با سرمایه‌تان از یک حساب شبیه‌سازی شده برای معامله‌گری کمک بگیرید.
هرگز از هیچ‌کس مشاوره تجاری نگیرید.
به سخنان کسی که خودش سابقه معاملاتی موفقی ندارد، گوش ندهید.
بیشتر کتاب‌ها و سمینارهایی که درباره تجارت هستند، به‌جای اینکه شما را به جلو هداست کنند، مانع رشدتان خواهند شد.
معامله‌گران موفق هرگز مثل هم معامله نمی‌کنند؛ چون عوامل زیادی مانند «تحمل ریسک»، «شخصیت» و مهارت‌های ویژه خودشان را برای معامله‌کردن دارند.
بازارهای مالی معلم‌هایی بزرگ هستند؛ بنابراین، خودتان را برای آشناشدن با بخش‌هایی از وجودتان که از آن‌ها خبری نداشتید آماده کنید.
تنها حریف شما در بازارها و معامله‌ها، فقط و فقط خودتان هستید.
تجارت موفق نتیجه مستقیم کار و تلاش سخت است. برای رسیدن به این هدف، هیچ فرمول عجیب یا نسخه جادویی وجود ندارد.
از بازار انتظار معجزه نداشته باشید. معامله‌گرانی که فکر می‌کنند می‌توانند به‌راحتی ۱۰ هزار دلار را به ۱ میلیون دلار تبدیل کنند، خیلی زود شکست می‌خورند. حرفه‌ای‌ترین معامله‌گران در بهترین حالت تنها ۳۰ درصد سود سالانه را تجربه می‌کنند.
این مهم است که از معامله‌کردن خوشتان بیاید. اگر بعد از یکی دو سال کلنجار رفتن در بازارهای مختلف مالی متوجه شدید از این کار خوشتان نمی‌آید، بدون هیچ فکر و خیالی آن بازارها را برای همیشه ترک کنید!

در این مقاله چه گفتیم و شنیدیم؟

پیتر برنت یکی از معامله‌گران بسیار حرفه‌ای در بیشتر بازارهای مالی است که به‌دلیل موفقیت طولانی‌مدتش مشهور است.
او مهارتش در معامله‌گری را با کار در دل قلب بازارهای مالی و تجاری به دست آورده است.
بسیاری از مدیران عامل شرکت‌های چند میلیارد دلاری از برنت مشاوره مالی می‌گیرند.
برای او بین بیت کوین و دیگر دارایی‌های فیزیکی هیچ تفاوتی ندارد.
او دو کتاب با عنوان‌های «معامله آتی کالا با الگوهای نمودار کلاسیک» و «خاطرات یک معامله‌گر حرفه‌ای کالا: درس‌هایی از ۲۱ هفته تجارت واقعی» نوشته است.
با وجود اینکه بقیه او را یک معامله‌گر بسیار موفق می‌دانند، او هنوز خودش را یک معامله‌گر موفق به حساب نمی‌آورد؛ چون اهداف بسیار بزرگی را برای خودش در نظر گرفته است.
او ۱۰ توصیه به معامله‌گران تازه‌کار دارد که جالب‌ترین آن، گوش‌نکردن به توصیه افرادی است که خودشان در عمل به موفقیتی دست نیافته‌اند!

برنت یک معلم و تاجر واقعی است

افراد زیادی هستند که خودشان را یک معلم یا حتی استاد صدا می‌زنند؛ درحالی‌که جز خواندن چند کتاب یا شرکت در چند سمینار و گرفتن عکس یادگیری با چند استاد واقعی، هنر دیگری در کارنامه حرفه‌ای‌شان دیده نمی‌شود، اما پیتر برنت قبل از اینکه به آموزش دیگران بپردازد و سکان اداره امور مالی شرکت‌های جهانی را در دست بگیرد، سال‌ها به آموزش خودش پرداخت؛ به همین دلیل افراد زیادی به او و صحبت‌هایش احترام می‌گذارند. به زبان ساده، او تمام توصیه‌هایش را در عمل، زندگی کرده است!
نظر شما چیست؟
آیا شما هم یک چنین مربی و معلمی را کنار خود دارید؟

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *