آیا تحلیل تکنیکال پیشگویی کامبخش است؟

آیا تحلیل تکنیکال پیشگویی کامبخش است؟

این موضوع یکی از داغ‌ترین بحث‌های شکل‌گرفته پیرامون تحلیل تکنیکال از زمان پیدایش این حوزه می‌باشد. قدرت پیشگویی کامبخش (self-fulfilling prophecy)، پیش بینی بر اساس اطلاعات گذشته در خصوص آینده می‌باشد.

از سویی، ابزاری که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند سطوح حمایت و مقاومت (support and resistance levels)، خط روند (trendlines)، میانگین‌های متحرک روزانه (moving averages) و دیگر ابزارهای تکنیکالی – به نظر قدرت پیش‌بینی را دارند. زیرا قیمت معمولاً در جهتی که توسط اندیکاتورها پیش‌بینی شده است حرکت می‌کند.

هر چند افرادی که تحلیل تکنیکال را دارای قدرت پیشگویی کامبخش می‌دانند، دلیل درستی این ابزار را تنها به‌خاطر استفادهٔ آن‌ها توسط تعداد زیادی از مردم – که براساس آن سیگنال‌ها عمل می‌کنند – می‌دانند.

بنابراین، استفاده از اطلاعاتی مشابه مردم را وادار کرده تا وارد موقعیت‌های معاملاتی مشابهی شوند و به همین دلیل قیمت‌ها در جهت پیش‌بینی شده حرکت داده می‌شوند.

بررسی تحلیل تکنیکال

برخی دیگر ادعا می‌کنند از آن‌جایی که پایه و اساس‌ اندیکاتورهای تکنیکالی براساس مفهوم تکنیکال بنا شده است، این ابزارها می‌توانند اطلاعاتی واقعی و معتبر در خصوص بازار و نیروهای ذاتی‌ای که آن‌ را حرکت می‌دهد به ما ارائه دهتد. هر دو گروه در بخشی از صحبت‌هایشان حقیقت را می‌گویند.

آیا تحلیل تکنیکال پیشگویی کامبخش است؟

این موضوع واقعیت دارد که سیگنال‌های تولیدشده توسط اندیکاتورهای تکنیکالی می‌توانند نقش پیشگویی کامبخش را داشته و باعث حرکات قیمت سهم به سطوح بالاتر یا پایین‌تر شوند.

حرکاتی که به تقویت سیگنال صادر شده منجر می‌شود. اما این موضوع می‌تواند برای مدت زمان کوتاهی به طول بیانجامد، زیرا هدف بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران شرکت‌کننده در بازار با یکدیگر متفاوت بوده و همچنین تعداد بالای اندیکاتورهایی که این موضوع را به اطلاع شرکت‌کنندگان بازار می‌رساند – بدون توجه به نیروهای فاندامنتالی مؤثر در بازار – این موضوع که «تحلیل تکنیکال می‌تواند قدرت پیشگویی کامبخش در طولانی مدت را داشته باشد» را غیرممکن می‌سازد.

چه کسی قیمت‌ها را حرکت می‌دهد؟

برای مثال، بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکال یک دستور استاپ حفاظتی (stop-loss order) را در زیر یک میانگین متحرک 200 روزه از سهام یک شرکت قرار می‌دهند.

اگر تعداد زیادی از معامله‌گران چنین کاری را انجام داده باشند، زمانی‌که قیمت سهم به چنین منطقه‌ای برسد با حجم زیادی از دستورهای فروش مواجه خواهد شد. دستوراتی که باعث حرکت قیمت به سطوح پایین‌تر شده و شرکت معامله‌گران در این حرکت قیمتی تأیید می‌شود.

تحلیل بنیادی

سپس، بقیه معامله‌گران شاهد نزول قیمت‌ها بوده و آن‌ها نیز موقعیت‌های معاملاتی‌شان را می‌فروشند. اتفاقی که باعث قدرتمندتر شدن روند می‌شود.

این فشار فروش کوتاه‌مدت می‌تواند کامبخش باشد اما مدت زمان زیادی مانند هفته‌ها و یا ماه‌ها به‌طول نخواهد انجامید. در کل، اگر تعداد کافی از افراد از سیگنال‌های مشابه استفاده کنند آن‌ها می‌توانند حرکتی که سیگنال پیش‌بینی کرده است را در بازار انجام دهند.

اما در طولانی‌مدت این معامله‌گران نمی‌توانند قیمت‌ها را به خودی خود حرکت دهند و قیمت‌ها در نهایت با عرضه و تقاضا متعادل خواهد شد.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در این حوزه هستید می‌توانید از نقشه راهنمای دیجی کوینر به نام «درخت یادگیری» دیدن نمایید که از نقطه ابتدایی تا انتهای مسیر را ریل گذاری کرده است.

شما با مطالعه درخت یادگیری تا حد مطلوبی دانش خود را افزایش داده‌اید اما برای حرفه ای شدن و انجام معاملات در این بازار نیاز به یک راهنمای مجرب و با تجربه دارید. مجموعه دیجی کوینر بر آن است که با برگزاری کلاس‌های آموزشی تجریبات چند ساله خود را در اختیار هم وطنان عزیز قرار دهد تا در این بحران اقتصادی بتوانند در آمد دلاری کسب نمایند. (تاریخ برگزاری کلاس‌ها متعاقبا از طریق وب‌سایت اعلام خواهد شد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.